Archiwum kategorii: Informacje o stawach

Rodzaje zapalenia stawów – czym się objawiają patologie stawów?

zapalenie stawów - patologie i rodzaje

Zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą, która może mieć różne odmiany, jednak pojawiające się dolegliwości, jak i metody leczenia są zwykle podobne. Przede wszystkim warto wiedzieć, że objawy zapalenia stawów mogą pojawić się nie tylko u osób starszych, ale nawet u nastolatków czy dzieci. Tym ważniejsze jest odpowiednie rozpoznanie choroby – szybka diagnoza pozwoli prędko wdrożyć właściwe leczenie. Jakie są odmiany zapalenia stawów i jak wygląda ich leczenie?

Reumatyzm – objawy, przyczyny i leczenie bólów reumatycznych

Co to jest reumatyzm? Objawy, przyczyny i leczenie

Reumatyzm jest określeniem obszernej grupy schorzeń, które wiążą się z powstaniem pewnych zmian w tkance łącznej. Reumatyzm jest co prawda charakterystyczny raczej dla osób starszych, jednak jego objawy dotykają także osoby młode. Choroby reumatyczne mogą rozpocząć się już po 30 roku życia, przy czym częściej dotykają kobiety niż mężczyzn. W związku z tym, że choruje na nie bardzo obszerna grupa ludzi, warto dowiedzieć się możliwie jak najwięcej na ten temat. Jakie są rodzaje chorób reumatycznych, jak rozpoznać choroby stawów i jak wygląda leczenie reumatyzmu?

Choroby zwyrodnieniowe stawów

 

choroby zwyrodnieniowe stawow calego ciala

Stawy to ruchome połączenia między elementami szkieletu, które ułatwiają poruszanie. Powierzchnie stawowe kości są pokryte specjalną chrząstką szklistą, odporną na ścieranie. Jest to konieczne, ponieważ w trakcie poruszania występuje przecież ich wzajemne tarcie. Kiedy stawy działają sprawnie, człowiek nie ma większych problemów z poruszaniem – chyba że wynikają one z innych przyczyn. Stawy jednak mogą ulec zwichnięciu czy skręceniu, a także mogą pojawić się w nich zmiany zwyrodnieniowe. Co to jest zwyrodnienie i czym charakteryzuje się choroba zwyrodnieniowa stawów? Jakie są objawy zwyrodnienia stawów w poszczególnych częściach ciała i jak wygląda ich leczenie?

Reumatyzm tkanek miękkich – objawy i leczenie stanów zapalnych

Czym jest reumatyzm tkanek miękkich?

Reumatyzm jest ogólnym określeniem pewnej grupy schorzeń, dotyczących tkanki łącznej – w tym zwłaszcza stawów. Nie jest to jednak określenie żadnej konkretnej choroby, a różnych jednostek chorobowych – w tym również choroby tkanek miękkich. Określeniem tym opisuje się regionalne zespoły bólowe, albo zmiany pozastawowe, które obejmują obszar mięśni, ich ścięgniste przyczepy, ścięgna, więzadła, pochewki, kaletki maziowe oraz torebki stawowe. Reumatyzm tkanek miękkich może dotknąć osoby w różnym wieku, chociaż im człowiek jest starszy, tym bardziej rośnie ryzyko jego wystąpienia. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu, jego objawach i metodach leczenia?

Ból dłoni i zapalenie stawów palców – leczenie domowe i maść na stawy rąk

Ból stawów dłoni to jeden z najczęściej występujących objawów towarzyszących chorobom układu stawowego. Najczęściej występuje w chorobie zwyrodnieniowej, przy silnych stanach zapalnych, po urazach i kontuzjach. Może być spowodowany przez uciskające nerwy, a także mieć postać bólu promieniującego w chorobach związanych z kręgosłupem. Problem ten utrudnia wykonywanie codziennych czynności, przyczyniając się do powstawania niepokoju i innych nieprzyjemności natury psychologicznej. Z poniższego tekstu dowiesz się, co mogło do niego doprowadzić oraz jak wykazując się wyłącznie własną inicjatywą, można sobie z nim poradzić.

Ból ramienia lewego i prawego – jak leczyć bolący staw ramienny?

Ból stawu ramiennego

Zarastające zapalenie torebki stawu ramiennego jest schorzeniem o proweniencji nieznanej , o tzw. podłożu idiopatycznym. Swoim zasięgiem obejmuje cały staw barkowy. Schorzenie to jest na tyle oryginalne, że nie powiela się w żadnym innym narządzie ruchu. Dolegliwość ta polega na wytworzeniu się stanu zapalnego, w następstwie którego powstaje wynaczynienie się krwi do stawu w postaci tkanek. Owe tkanki, z czasem, ulegają zrostom i osobie chorej zaczyna towarzyszyć permanentny ból stawu ramiennego.

Ból stawu kolanowego i kłucie w kolanie – przyczyny i leczenie

Ból stawu kolanowego i kłucie w kolanie

Bóle w kolanach dotykają osoby w różnym wieku. Są uporczywe i mogą znacząco utrudnić życie, pogarszając jego jakość. Bóle w obrębie stawu kolanowego mogą być przejściowe, jednak niedoleczone lub zbagatelizowane mogą nawet przerodzić się w stan przewlekły. Jeśli od pewnego czasu towarzyszy nam ból kolan, warto byłoby poznać przyczynę tego zjawiska i ewentualnie rozpocząć odpowiednie leczenie.

Ból łokcia przy prostowaniu i podnoszeniu. Czy to łokieć tenisisty?

Łokieć jest stawem o mocno skomplikowanej budowie. Stanowi połączenie trzech anatomicznie złączonych stawów, objętych wspólną torebką: ramienno-łokciowego, ramienno-promieniowego oraz promieniowo-łokciowego bliższego. Zaburzenie funkcji któregokolwiek z połączeń, może prowadzić do pojawienia się dolegliwości bólowych oraz istotnych dysfunkcji całej ręki. Również torebka stawowa oraz więzadła, odpowiadające za stabilność stawu, mogą łatwo ulec uszkodzeniu, generując nieprzyjemny ból łokcia.

Bolący staw skroniowo żuchwowy – jak leczyć ból szczęki i skroni

bolący staw skroniowo żuchwowy

Każdego z nas dopada czasem ból skroni. Często jest to zwykły ból głowy, który przechodzi po zażyciu leków bez recepty, czasem jednak ból jest długotrwały i łączy się z bólem stawu skroniowo-żuchwowego czy ucha. Jakie mogą być przyczyny takiego bólu w obrębie twarzoczaszki i jak im przeciwdziałać?

Ból kciuka w stawie – przyczyny i leczenie bólu stawów kciuka

Ból kciuka w stawie - jak go leczyć?

Ból kciuka w stawie jest dolegliwością, znaczenie utrudniającą lub wręcz uniemożliwiającą sprawne posługiwanie się dłonią. Zazwyczaj ma podłoże chorobowe lub zapalne, wymagając stosownej diagnostyki i leczenia. Poznaj przyczyny bólu kciuka oraz metody walki z tą przypadłością.

Suplementy i lek na stawy – preparaty jako maści i tabletki na stawy

suplementy i lek na stawy - jakie produkty wybrać

Bóle stawów to jedna z najczęstszych dolegliwości ze strony układu ruchu. Do najczęstszych czynników ryzyka ich wystąpienia, należy nieodpowiedni tryb życia i genetyka, a także uprawianie sportów wyczynowych, którym często towarzyszą liczne przeciążenia stawów. Dzięki rozwojowi przemysłu farmaceutycznego i medycyny, na rynku funkcjonuje wiele leków na tę przypadłość i preparaty na stawy takie jak maści. Mają one różne formy, składniki aktywne czy ewentualne skutki uboczne. Jak nie zgłupieć przy takiej mnogości ofert? Jaki jest najlepszy preparat na stawy? I czy tani lek na stawy, oznacza dobry lek na stawy? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bóle stawów – przyczyny nieprzyjemnego uczucia

Od czego bolą stawy

Stawy to jeden z dwóch kluczowych elementów naszego układu kostno-stawowego. W samej ręce naliczymy ich 28, a wszystkie pełnią istotną funkcje, jakimi jest nadanie naszym dłoniom odpowiedniego zakresu ruchu, chwytliwości i zręczności. Bo staw to nic innego, jak specjalne łączenie dwóch kości, które reguluje ich zakres ruchu i umożliwia ich bezproblemowe zginanie. 

Co mają wspólnego ból w nadgarstku i bóle stawów rąk?

bóle stawów rąk

Ból stawów dłoni bądź nawet całej ręki to stosunkowo rzadka. Jednak jest to nieprzyjemna dolegliwość, która skutecznie utrudnia nam wykonywanie codziennych czynności. Bolące stawy rąk są często sygnałem zaczątków problemów na tle reumatoidalnym bądź związane z obecnością drobnoustrojów w błonie maziowej (tzw. septyczne zapalenie stawów). Niestety nie ma jeszcze jednego i skutecznego lekarstwa na to schorzenie. Na szczęście, dzięki postępowi medycyny i farmakologi, na rynku dostępnych jest wiele środków, które w skuteczny sposób pomagają w uśmierzeniu bólu i złagodzeniu nieprzyjemnych objawów zapalenia stawów rąk.

Ból stawów – profilaktyka i podstawowe informacje

co to są stawy

Co to są stawy? Najprościej rzeczy ujmując, stawy to ruchome połączenia między określonymi składnikami szkieletu, czyli kośćmi. Razem z mięśniami, wprawiają ciało w ruch, umożliwiając mu zginanie się w odpowiednich punktach. Elementarnymi częściami stawów jest torebka stawowa oraz otaczająca ją jama stawowa wypełniona specjalną mazią złożoną głównie z masy tłuszczowej, która minimalizuje tarcie i upłynnia ruch.

Ból biodra w nocy czy po bieganiu – jak leczyć ból stawów biodrowych?

ból stawów biodrowych

Osoby borykające się z bólami reumatoidalnymi doskonale wiedzą, że ta uciążliwa dolegliwość potrafi zepsuć nawet najlepszy humor. Nie jest tajemnicą, że w niektórych stawach o wiele łatwiej jest uśmierzyć ból, a w innych trudniej.

Ból barku i stawu barkowego – przyczyny i leczenie obręczy barkowej

ból w stawie barkowym

Ból stawu barkowego jest niestety dość powszechny, a jego przyczyn może być wiele. Bark, a dokładniej staw barkowy, łączy kończynę górną z tułowiem. Jest to niezwykle ważny element w ciele, pozwalający sprawnie posługiwać się rękami. Czy wiedziałeś, że ze wszystkich stawów w organizmie człowieka, to właśnie staw barkowy wykazuje się największą ruchomością, ale w efekcie tego zdarzają się często jego kontuzje i przeciążenia. Nie trudno więc o jego kontuzje lub chwilowe niedyspozycje. Bolące barki bardzo utrudniają normalne, codzienne funkcjonowanie, dlatego warto dowiedzieć się więcej o przyczynach bólu oraz poznać sposoby na jego pozbycie się!