Ból stawu barkowego – co powinieneś o nim wiedzieć?

ból w stawie barkowym

Czy wiedziałeś, że staw barkowy ma największy zakres ruchu ze wszystkich stawów znajdujących się w naszym organizmie? Nie trudno więc o jego kontuzje lub chwilowe niedyspozycje. Jednak jak zaradzić takim dolegliwościom?

Skąd się bierze bolący staw barkowy?

Dokuczliwy ból stawów barkowych często wynika z przeciążeń. Nie muszą być to koniecznie jednorazowe intensywne przeciążenia, ale też stały nacisk na tę sferę ciała, np. w trakcie pracy. Innym częstym powodem są urazy powstałe w trakcie treningów bądź niedbałego używania maszyn dostępnych na siłowni. Na szczęście, jest wiele sposobów na doraźne zaradzenie tym dolegliwościom. Pamiętajmy, by połączyć je z odpowiednią profilaktyką chorób stawów. Różnorodna, wyważona dieta, codzienna gimnastyka i aktywność fizyczna oraz zdrowe nawyki, np. trzymania odpowiedniej pozycji w przypadku pracy siedzącej to tylko niektóre ze zmian, które możemy wprowadzić do swojego życia, by móc długo cieszyć się zdrowiem.

Ból w stawie barkowym można jednak wyleczyć!

To wszystko brzmi może jak cele trudne do osiągnięcia. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej i ilość zmian, które powinniśmy wprowadzić do swojego życia, jest nieporównywalnie mniejsza od korzyści, które owe zmiany nam przyniosą. Pamiętajmy przy tym, że bóle to tylko jeden z problemów zdrowotnych, które uda nam się zażegnać zmieniając swoje nawyki.

Dlatego też kiedy zaczynamy odczuwać ból stawu barkowego, nie ignorujmy tego problemu, bo bynajmniej nie minie. Wręcz jest zagrożenie, że się nasili, jeżeli nie poświęcimy mu odpowiedniej uwagi. Leczenie zapalenia stawu barkowego wymaga konsultacji z lekarzem rodzinnym tudzież wykwalifikowanym rehabilitantem. Ten powinien pomóc określić źródło problemu i zaleci odpowiednie działania, które pomogą nam raz na zawsze pożegnać ból w stawie barkowym.

Ból stawów barkowych a konsultacja z lekarzem

Chociaż czasami bolesne dolegliwości mogą okazać się objawem poważniejszych schorzeń, takich jak stan zapalny kaletki podbarkowej czy drastyczne zwyrodnienia kości, zazwyczaj jest to jednak po prostu niewielki uraz, który uda nam się zaleczyć szybko i skutecznie. Jak więc widzimy, mimo złożonej konstrukcji anatomicznej, jaką niewątpliwie jest staw barkowy – ból, który może dokuczać nam z jego powodu, rzadko kiedy jest objawem poważnego schorzenia. Nie zaszkodzi jednak skonsultować tę kwestię z dobrym lekarzem specjalistą. Jak mawia stare przysłowie w zdrowym ciele zdrowy duch. Natomiast każdy, kto borykał się z uciążliwym bólem barku bądź całych rąk i dłoni, doskonale wie, że to przypadłość, która może zepsuć nawet najlepsze samopoczucie.

9 odpowiedzi do Ból stawu barkowego – co powinieneś o nim wiedzieć?

 1. Eliza pisze:

  Mnie boli kark jak zasiedze sie w pracy, niestety mamy tam bardzo niewygodne krzesła i biurka. 🙁

  • Sportowy Świr pisze:

   I nic nie starasz się z tym robić? Myślę, że jakieś ćwiczenia typu joga trochę przyniosłyby Ci ulgę. A poza tym zawsze warto w przerwach porozciągać zastałe kości

   • Eliza pisze:

    O ranu nie sądziłam, że ktoś mi odpowie po takim czasie 😀
    Widzisz – nie jestem kanapowym leniuchem. IMO zawsze się uważałam za kogoś aktywnego fizycznie… A mimo to czuję się “połamana” po paru godzinach w pracy. :\
    Może powinnam smarować czymś te stawy? Ktoś tam niżej wspomniał o Harpaganie?

 2. Łukasz pisze:

  Mi akurat na ból stawu barkowego bardzo pomogła delikatna gimnastyka. Oprócz tego stosowałem też automasaż, wcierając w obolałe miejsca właśnie wspominany wyżej harpagon forte max. Ten żel jest rewelacyjny! Gdyby nie to prawdopodobnie musiałabym odwiedź gabinet fizjoterapeuty, żeby pozbyć się bólu ramion.

 3. Tomasz pisze:

  Bardzo ciekawe informacje tutaj wyczytałem. Z racji tego, że coraz częściej martwię się o swoje stawy dobrze wiedzieć, że są metody na bezinwazyjne leczenie tzn. kremy i żele. Na pewno będzie to tez o wiele tańsze i mniej bolesne wyjście 😉

  • grzegorz384 pisze:

   Uwierzcie mi, operacja stawów to bardzo nieprzyjemne doświadczenie. Naprawdę jak sobie przypomnę rekonwalescencję… to była długa druga. Teraz staram się dbać o drugie kolano dobrą dietą oraz smarować je harpagonem, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. U mnie to działa, jednak no, bez konsultacji z lekarzem się pewnie nie obejdzie.
   Dbajcie o swoje stawy naprawdę.

 4. Rufus pisze:

  Nie chciałbym tutaj jakieś nachalnej reklamy tworzyć, ale Harpagon jest b. dobry na wszelkie dolegliwości ze stawami. A przynajmniej moim zdaniem działa o wiele lepiej niż na przykład Lioton 1000, który nie pomógł mi nic a nic…

 5. Mańka pisze:

  Ból barku? Po pięciu latach zawodowego grania w siatkówkę mogę o tym rozprawiać non stop. Kiedyś ból był taki odczuwalny, że nawet pokusiłam się o przyjmowanie zastrzyków prosto w mięsień ramienny (chyba tak to się nazywa)… Ale już sama nie wiem co było gorsze. Potem przez kolejne x lat próbowałam różnych preparatów, chyba wypróbowałam wszystko z apteki… No a efektów żadnych nie było. Czy naprawdę ten Harpagon jest lepszy od Voltarenu? Tylko proszę o szczere opinie…

  • Kalin2 pisze:

   Voltaren to pic na wodę… A co najmniej mi tam nie pomógł w ogóle. Chyba tylko maskuje ból, bo nieco chłodzi skórę. To może być tylko moje subiektywne zdanie, ale Harpagon dał o wiele większą ulgę, serio. Staw o wiele mniej jest dokuczliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewięć × = czterdzieści pięć