Archiwum kategorii: Leczenie i profilaktyka zdrowotna

Kolagen na stawy – w tabletkach czy do picia? Jaki kolagen wybrać?

kolagen na stawy

Kolagen to białko, którego ubytek w skórze powoduje powstanie zmarszczek, a niedobór w kościach i ścięgnach przyczynia się do ich osłabienia. Coraz częściej słyszy się więc o specjalnych preparatach, które mają na celu uzupełnienie poziomu kolagenu. Tym samym całościowo przywracając organizmowi zdrowie i dobrą formę. Czy jednak takie produkty naprawdę działają? Czy kolagen pomaga na stawy, a jeżeli tak to w jaki sposób? Jaki kolagen wybrać na stawy – ten w tabletkach czy raczej przeznaczony do picia? Jakie są inne sposoby wzmacniania stawów?

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy, leczenie bólów korzonków

rwa kulszowa - objawy przyczyny i leczenie bólów korzonków i nerwu kulszowego

Rwa kulszowa, czyli ucisk na nerw kulszowy, będący największym nerwem w ciele człowieka, to przypadłość charakteryzująca się silnym bólem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 klasyfikuje tę chorobę pod numerem ICD10: M54.3. Atak rwy kulszowej jest bardzo bolesny, a towarzyszy mu też osłabienie mięśni czy pogorszenie czucia w kończynie dolnej. Ile trwa rwa kulszowa i jak wygląda leczenie rwy kulszowej? Jakie są jej przyczyny i jak ją rozpoznać?

Reumatyzm – objawy, przyczyny i leczenie bólów reumatycznych

Co to jest reumatyzm? Objawy, przyczyny i leczenie

Reumatyzm jest określeniem obszernej grupy schorzeń, które wiążą się z powstaniem pewnych zmian w tkance łącznej. Reumatyzm jest co prawda charakterystyczny raczej dla osób starszych, jednak jego objawy dotykają także osoby młode. Choroby reumatyczne mogą rozpocząć się już po 30 roku życia, przy czym częściej dotykają kobiety niż mężczyzn. W związku z tym, że choruje na nie bardzo obszerna grupa ludzi, warto dowiedzieć się możliwie jak najwięcej na ten temat. Jakie są rodzaje chorób reumatycznych, jak rozpoznać choroby stawów i jak wygląda leczenie reumatyzmu?

Choroby zwyrodnieniowe stawów

 

choroby zwyrodnieniowe stawow calego ciala

Stawy to ruchome połączenia między elementami szkieletu, które ułatwiają poruszanie. Powierzchnie stawowe kości są pokryte specjalną chrząstką szklistą, odporną na ścieranie. Jest to konieczne, ponieważ w trakcie poruszania występuje przecież ich wzajemne tarcie. Kiedy stawy działają sprawnie, człowiek nie ma większych problemów z poruszaniem – chyba że wynikają one z innych przyczyn. Stawy jednak mogą ulec zwichnięciu czy skręceniu, a także mogą pojawić się w nich zmiany zwyrodnieniowe. Co to jest zwyrodnienie i czym charakteryzuje się choroba zwyrodnieniowa stawów? Jakie są objawy zwyrodnienia stawów w poszczególnych częściach ciała i jak wygląda ich leczenie?

Reumatyzm tkanek miękkich – objawy i leczenie stanów zapalnych

Czym jest reumatyzm tkanek miękkich?

Reumatyzm jest ogólnym określeniem pewnej grupy schorzeń, dotyczących tkanki łącznej – w tym zwłaszcza stawów. Nie jest to jednak określenie żadnej konkretnej choroby, a różnych jednostek chorobowych – w tym również choroby tkanek miękkich. Określeniem tym opisuje się regionalne zespoły bólowe, albo zmiany pozastawowe, które obejmują obszar mięśni, ich ścięgniste przyczepy, ścięgna, więzadła, pochewki, kaletki maziowe oraz torebki stawowe. Reumatyzm tkanek miękkich może dotknąć osoby w różnym wieku, chociaż im człowiek jest starszy, tym bardziej rośnie ryzyko jego wystąpienia. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu, jego objawach i metodach leczenia?

Reumatoidalne zapalenie stawów – czym jest i jak leczyć RZS?

reumatoidalne zapalenie stawów - czyli czym jest RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba o przewlekłym charakterze, której typowym objawem są postępujące, bolesne zniekształcenia i usztywnienia. Jakie są przyczyny RZS, jak wyglądają symptomy choroby, a wreszcie – w jaki sposób leczyć tę uciążliwą przypadłość?

Ból stawów dłoni – przyczyny i leczenie bólu stawów w dłoniach

Ból stawów dłoni to jeden z najczęściej występujących objawów towarzyszących chorobom układu stawowego. Najczęściej występuje w chorobie zwyrodnieniowej, przy silnych stanach zapalnych, po urazach i kontuzjach. Może być spowodowany przez uciskające nerwy, a także mieć postać bólu promieniującego w chorobach związanych z kręgosłupem. Problem ten utrudnia wykonywanie codziennych czynności, przyczyniając się do powstawania niepokoju i innych nieprzyjemności natury psychologicznej. Z poniższego tekstu dowiesz się, co mogło do niego doprowadzić oraz jak wykazując się wyłącznie własną inicjatywą, można sobie z nim poradzić.

Ból stawu ramiennego – przyczyny i leczenie bólu ramion

Ból stawu ramiennego

Zarastające zapalenie torebki stawu ramiennego jest schorzeniem o proweniencji nieznanej , o tzw. podłożu idiopatycznym. Swoim zasięgiem obejmuje cały staw barkowy. Schorzenie to jest na tyle oryginalne, że nie powiela się w żadnym innym narządzie ruchu. Dolegliwość ta polega na wytworzeniu się stanu zapalnego, w następstwie którego powstaje wynaczynienie się krwi do stawu w postaci tkanek. Owe tkanki, z czasem, ulegają zrostom i osobie chorej zaczyna towarzyszyć permanentny ból stawu ramiennego.

Ból stawu kolanowego i kłucie w kolanie – przyczyny i leczenie

Ból stawu kolanowego i kłucie w kolanie

Bóle w kolanach dotykają osoby w różnym wieku. Są uporczywe i mogą znacząco utrudnić życie, pogarszając jego jakość. Bóle w obrębie stawu kolanowego mogą być przejściowe, jednak niedoleczone lub zbagatelizowane mogą nawet przerodzić się w stan przewlekły. Jeśli od pewnego czasu towarzyszy nam ból kolan, warto byłoby poznać przyczynę tego zjawiska i ewentualnie rozpocząć odpowiednie leczenie.

Ból w łokciu – przyczyny i leczenie bólu stawu łokciowego

Łokieć jest stawem o mocno skomplikowanej budowie. Stanowi połączenie trzech anatomicznie złączonych stawów, objętych wspólną torebką: ramienno-łokciowego, ramienno-promieniowego oraz promieniowo-łokciowego bliższego. Zaburzenie funkcji któregokolwiek z połączeń, może prowadzić do pojawienia się dolegliwości bólowych oraz istotnych dysfunkcji całej ręki. Również torebka stawowa oraz więzadła, odpowiadające za stabilność stawu, mogą łatwo ulec uszkodzeniu, generując nieprzyjemny ból łokcia.

Bolący staw skroniowo żuchwowy – jak leczyć ból szczęki i skroni

bolący staw skroniowo żuchwowy

Każdego z nas dopada czasem ból skroni. Często jest to zwykły ból głowy, który przechodzi po zażyciu leków bez recepty, czasem jednak ból jest długotrwały i łączy się z bólem stawu skroniowo-żuchwowego czy ucha. Jakie mogą być przyczyny takiego bólu w obrębie twarzoczaszki i jak im przeciwdziałać?

Ból kciuka w stawie – przyczyny i leczenie bólu stawów kciuka

Ból kciuka w stawie - jak go leczyć?

Ból kciuka w stawie jest dolegliwością, znaczenie utrudniającą lub wręcz uniemożliwiającą sprawne posługiwanie się dłonią. Zazwyczaj ma podłoże chorobowe lub zapalne, wymagając stosownej diagnostyki i leczenia. Poznaj przyczyny bólu kciuka oraz metody walki z tą przypadłością.

Bóle stawów – leczenie i podstawowe badania

bóle stawów leczenie farmakologiczne i potrzebne badania

Dokuczliwy, niemijający samoistnie ból stawów to częsta dolegliwość. W wielu przypadkach, możemy uporać się z nimi sami, stosując odpowiednią profilaktykę oraz wzmacniając układ odpornościowy naszego organizmu. W innych przypadkach konieczna może być konsultacja z lekarzem, w celu określenia źródła bólu i podjęcia odpowiedniej kuracji. Nie zawsze jednak sam wywiad z pacjentem daje jednoznaczny wynik odnośnie diagnozy. Czasami konieczna jest bardziej wnikliwe przyjrzenie się zagadnieniu. W artykule opowiemy więcej o tym jak wziąć się za leczenie, aby w końcu pozbyć się tego uporczywego bólu stawów.

Ból stawów – profilaktyka i podstawowe informacje

co to są stawy

Co to są stawy? Najprościej rzeczy ujmując, stawy to ruchome połączenia między określonymi składnikami szkieletu, czyli kośćmi. Razem z mięśniami, wprawiają ciało w ruch, umożliwiając mu zginanie się w odpowiednich punktach. Elementarnymi częściami stawów jest torebka stawowa oraz otaczająca ją jama stawowa wypełniona specjalną mazią złożoną głównie z masy tłuszczowej, która minimalizuje tarcie i upłynnia ruch.

Ból stawu skokowego – przyczyny i leczenie

ból w stawie skokowym

Staw skokowy to staw, który łączy nasze kości nóg z kośćmi stopy. To wyjątkowo skomplikowany fragment układu kostno stawowego, dlatego też nierzadko dochodzi do jego bolesnych kontuzji. Grozi nam jego skręcenie, zwichnięcie, a nawet złamanie. Jak się zapewne domyślacie, każdy z tych urazów powoduje ogromny ból stawu skokowego oraz spuchnięcie stopy, nierzadko w stopniu, który uniemożliwia założenie zwykłego obuwia. Nie należy ignorować tego typu kontuzji, ponieważ nieodpowiednio zaleczone mogą się w przyszłości ponawiać.

Ból stawu barkowego – co powinieneś o nim wiedzieć?

ból w stawie barkowym

Czy wiedziałeś, że staw barkowy ma największy zakres ruchu ze wszystkich stawów znajdujących się w naszym organizmie? Nie trudno więc o jego kontuzje lub chwilowe niedyspozycje. Jednak jak zaradzić takim dolegliwościom?