Ból stawów – profilaktyka i podstawowe informacje

co to są stawy

Co to są stawy? Najprościej rzeczy ujmując, stawy to ruchome połączenia między określonymi składnikami szkieletu, czyli kośćmi. Razem z mięśniami, wprawiają ciało w ruch, umożliwiając mu zginanie się w odpowiednich punktach. Elementarnymi częściami stawów jest torebka stawowa oraz otaczająca ją jama stawowa wypełniona specjalną mazią złożoną głównie z masy tłuszczowej, która minimalizuje tarcie i upłynnia ruch.
Menu:

Dieta dla uporczywie bolących stawów

Porównanie stawów do części łożyskowych w maszynach jest więc o tyle trafne, że oba te elementy wymagają odpowiedniego „naoliwienia” do prawidłowego funkcjonowania. To pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji takich jak kontuzje, urazy, czy wędrujące bóle stawów. Teraz gdy wiemy już, czym są stawy odpowiedź na to, w jaki sposób powinniśmy o nie dbać, nasuwa się sama. Najważniejsza jest przede wszystkim dieta, dzięki której nasza jama stawowa będzie dobrze odżywiona i wypełniona.

Ryby i orzechy są najlepsze na wędrujące bóle stawów i mięśni!

Urozmaićmy swoją dietę w ryby morskie, takie jak makrela, śledź, flądra czy sardynki, zawierają one dużo witaminy D, która ułatwia przyswajanie wapnia przez organizm. Są również bogatym źródłem kwasu Omega 3, który pobudza tkanke chrzęstną do regeneracji. Kwas Omega 3 znajdziemy również między innymi w oleju lnianym, niektórych orzechach oraz siemię lniane.

Dlaczego odpoczynek jest tak ważny na ból stawów?

Chociaż rzadko się o tym mówi, spanie i siedzenie w odpowiedniej pozycji jest równie istotne, ponieważ zbyt długie utrzymywanie stawu w jednej pozycji może doprowadzić do jego bolesnej deformacji. Oprócz tego powinniśmy dbać również o odpowiednią dawkę ruchu, która przyśpieszy funkcje metaboliczne kości tym samym niwelując bóle stawów i mięśni. Dłuższe spacery lub prosta gimnastyka będą w tym wypadku wystarczające.


Kim jest lekarz od stawów

Załóżmy więc, że od kilku dni dokucza nam nieustępujący samoistnie ból stawów, jaki lekarz mógłby zaradzić coś na tę dolegliwość? To bardzo dobre pytanie, lekarzy specjalizujących się w tym rodzaju bólów jest kilku, ponieważ bóle stawów mogą mieć wiele przyczyn. Najczęściej jednak bóle stawów i kości występują na tle reumatoidalnym dlatego też to lekarz, do którego powinniśmy udać się w pierwszej kolejności. Niewykluczone jednak, że nasze bolące stawy mają zgoła inne źródła dlatego też odpowiednia diagnoza i wprowadzenie zaleceń lekarza mogą być koniecznym punktem niezbędnym do odzyskania pełni sił i zdrowia.

Podsumowanie, które będzie rekomendacją!

Na bolące stawy i związane z nimi stany zapalne, pomogą nam przede wszystkim maści lub żele takie jak np. Harpagon Forte Max. Warto mieć je w swojej apteczce, bo nie wiadomo kiedy mogą okazać się potrzebne.

 1. Dobrogowski, J., Zajączkowska, R., Dutka, J., & Wordliczek, J. (2011). Patofizjologia i klasyfikacja bólu. Polski Przegląd Neurologiczny, 7(1), 20-30.
 2. Tłustochowicz, Witold, et al.; Stanowisko Zespołu Ekspertów Konsultanta Krajowego ds. Reumatologii w sprawie diagnostyki i terapii reumatoidalnego zapalenia stawów.; Reumatologia 46.3 (2008): 111-114.
 3. Żuk, Beata, and Krystyna Księżopolska-Orłowska. “Ochrona stawów w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Czynności dnia codziennego.” Reumatologia 47.4 (2009): 193-201.

11 odpowiedzi do Ból stawów – profilaktyka i podstawowe informacje

 1. Moniku pisze:

  Nikt nie zastanawia się czym są stawy dopóki nie zaczna nam doskwierać. A wtedy najczęściej jest już za późno, chociaż dobry lek taki jak harpagon forte max zawsze załagodzi reumatyzm.

 2. Macias pisze:

  Ja po wieloletnich wyczerpujących treningach miałem stawy dosłownie do wymiany. Niech nikt wam nie mówi ze sport to zdrowie, rekreacja to zdrowie, sport wyczynowy to same kłopoty. Na szczęście z polecenia trafiłem na harpagon forte max i faktycznie pomógł mi jak żadna rehabilitacja czy kosztowne leki. Poczytajcie sobie https://harpagonforte.pl/bl1/ warto!

 3. Julka pisze:

  Hejka, jakby ktoś chciał kupić harpagon forte max to najlepiej przez stronę producenta https://harpagonforte.pl/ , zauważyłem ze wychodzi znacznie taniej niż w aptekach a to przecież niemałe pieniądze.

 4. Felicja pisze:

  Ja od lat stosuje zdrową dietkę i ćwiczę na kijkach tak zwany nordic walking 🙂 Do tego w kryzysowych sytuacjach sięgam po harpagon forte max. Odkąd wprowadziłam do swojego życia te nawyki czuje się znacznie lepiej. I bardzo dobrze, bo w końcu życie i zdrówko mamy tylko jedno!

 5. Malwinka pisze:

  Od jakiegoś czasu odczuwam drętwienie w prawej dłoni i sztywność w nadgarstku. Z trudnością zginam każdy, nawet mały palec. Miał tak ktoś?

  • pepper pisze:

   A bolą Cię jeszcze jakieś inne stawy? Ja miałam takie objawy, jak ty, a do tego bóle w stawach skokowych nieważne czy to rano, czy po południu. Sadziłam, że to grypa, bo ogólnie czułam łamanie w kolanach, kostkach, jakbym była po siłowni albo pracowała po 15h dziennie na stojąco. Jak na razie są podejrzenia, że to borelioza…

 6. Kaja pisze:

  Z tymi rybami morskimi to bym uważała, ponieważ niektóre z nich mają więcej toksyn niż wartościowych składników. Poza tym artykuł jak najbardziej trafny, zdecydowanie należy promować zdrowe nawyki wśród ludzi!

  • Eve pisze:

   A ja zrezygnowałam z mięsa na rzecz ryb i nigdy nie czułam się zdrowsza, więc to niekoniecznie prawda…
   Może to też dlatego, że w razie jakichkolwiek kontuzji, nadwyrężeń i naciągnięć od razu reaguję. Może nie stać mnie na częste chodzenie do lekarza, ale zawsze mam jakiś intensywnie działający krem tj. wspomnieli o tym w artykule. Strzeżonego Pan Bóg strzeże. 😉

   • Kaja pisze:

    Droga Eve, a jesteś w stanie jakiś krem mi polecić? Szczerze mówiąc, chciałabym w coś się zaopatrzyć. Mój mąż borykał się ostatnio z problemem z łąkotką, ale zabronił mi kupować jakiekolwiek Altacety czy inne maści z apteki. Mówił, że to oszustwo a kremy zwyczajnie nic nie dają… :/ Uparcioch.

    • Eve pisze:

     Nie chciałabym, żeby uznali to za nachalną reklamę… d: Jednak Harpagon Forte Max, jestem mu wierna, bo (tak jak wspomniałaś) żaden Altacet ani Voltaren takiej ulgi nie przyniósł…
     No, ale to moje odczucia. :] Pozdrawiam.

 7. Maria pisze:

  Niestety sama nie mogę wykonywać skomplikowanych ćwiczeń, bo jestem po operacji. Jednak tak jak wspomnieliście Państwo w artykule wykonuję dłuższe spacery i bardzo sobie chwalę taką formę ruchu. Do tego dieta, odpowiednie kremy i można cieszyć się dalej życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 × jeden =