Reumatyzm – objawy, przyczyny i leczenie bólów reumatycznych

Co to jest reumatyzm? Objawy, przyczyny i leczenie

Reumatyzm jest określeniem obszernej grupy schorzeń, które wiążą się z powstaniem pewnych zmian w tkance łącznej. Reumatyzm jest co prawda charakterystyczny raczej dla osób starszych, jednak jego objawy dotykają także osoby młode. Choroby reumatyczne mogą rozpocząć się już po 30 roku życia, przy czym częściej dotykają kobiety niż mężczyzn. W związku z tym, że choruje na nie bardzo obszerna grupa ludzi, warto dowiedzieć się możliwie jak najwięcej na ten temat. Jakie są rodzaje chorób reumatycznych, jak rozpoznać choroby stawów i jak wygląda leczenie reumatyzmu?


Menu:

Co to jest reumatyzm? Definicja

Reumatyzm to określenie grupy chorób reumatycznych, które charakteryzują się przewlekłymi stanami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej. Daje to różnego rodzaju dolegliwości bólowe, które z czasem się nasilają i prowadzą do ograniczenia ruchomości człowieka. W skrajnych przypadkach ograniczenie ruchomości stawów jest tak duże, że prowadzi do ich całkowitego usztywnienia. Najczęściej mowa jest o reumatoidalnym zapaleniu stawów, czyli o układowej chorobie tkanki łącznej. Prowadzi ona do destrukcji stawów, niepełnosprawności oraz przedwczesnej śmierci dotkniętego tą chorobą człowieka. Istnieją jednak i inne choroby reumatyczne – pod tą nazwą kryje się nawet 200 różnych jednostek chorobowych. Reumatyzm jest niestety chorobą nieuleczalną, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzenia dolegliwości, jednak istnieją sposoby na spowolnienie tej choroby, a także zlikwidowanie dolegliwości bólowych, co ulży osobie cierpiącej.

Reumatyzm – przyczyny występowania

Istnieje wiele różnych czynników, które powodują powstanie tej choroby. Najczęściej wiele różnych powodów składa się ostatecznie na jej rozwój. Są to powody nie do końca poznane, a trudność określenia ich spowodowana jest również rozmaitością jednostek chorobowych, które klasyfikowane są jako choroby reumatyczne. Przyczyny reumatyzmu to przede wszystkim:

 • Genetyka – Istnieją dosyć silne powiązania wskazujące, że reumatyzm występuje w puli rodzinnej. Chociaż sporo badań minimalizuje wpływ genów, to wciąż jest to czynnik, który nieoficjalnie jest wskazywany jako jedną z głównych przyczyn.
 • Zaburzenia immunologiczne -układ odpornościowy osoby chorej atakuje własne tkanki, niszcząc je.
 • Hormony – badania potwierdzają, że statystycznie reumatyzm występuje częściej u kobiet niż mężczyzn. Ma to prawdopodobnie wpływ z działaniem estrogenu.
 • Choroby nowotworowe – co niestety funkcjonuje w obie strony. Potwierdzono, że występuje dosyć znacząca korelacja między drastycznym podniesieniem prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworu a reumatyzmem.
 • Palenie papierosów – sporo badań i obserwacji wskazuje regularne palenie papierosów jako jeden z mocniejszych wskaźników przyczyn występowania chorób reumatycznych.

Reumatyzm – objawy i diagnostyka

Objawy reumatyzmu są bardzo charakterystyczne i to właśnie przez to wiele różnych schorzeń jest określanych wspólnym mianem “reumatyzm”.

 • Główny objaw to przede wszystkim bóle reumatyczne, które mogą mieć różne natężenie, ale często są tak silne, że ograniczają ruchliwość człowieka, utrudniając wykonywanie nawet prostych pozornie czynności. Ponieważ zmiany dotyczą przeważnie stawów, także i ból mieści się zwykle właśnie w ich obrębie.
 • Pojawiają się jednak pewne objawy towarzyszące, po których można rozpoznać rodzaj schorzenia – na przykład zapalenie spojówek i ropne zapalenie cewki moczowej są charakterystyczne dla zespołu Reitera.
 • Z kolei dla reumatoidalnego zapalenia stawów objaw charakterystyczny to guzki reumatoidalne, zlokalizowane w ścięgnach i pod skórą. Należy więc zwrócić uwagę na umiejscowienie samego bólu i obrzęków.

Jakie badania na reumatyzm powinny zostać przeprowadzone, by można było potwierdzić chorobę? Przede wszystkim należy zbadać OB, które u osób chorych może być bardzo wysokie. Kolejne badania na reumatyzm, które warto wykonać to badania immunologiczne. Warto również wykonać zdjęcia RTG, tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny, które wskażą (lub nie) zmiany w tkance łącznej. U osób chorych na reumatyzm zwykle w wynikach badań z krwi pojawia się także niedokrwistość i zbyt mała liczba białych krwinek.

Reumatyczny choroby stawów – rodzaje i opis

reumatyzm
Choroby reumatyczne dzielą się na wiele różnych rodzajów, przy czym najczęściej gdy ktoś z chorych zgłasza się do lekarza, przyczyną dolegliwości jest:

 • Choroba zwyrodnieniowa – dotyczy zwykle jednego stawu, a ból pojawia się na przykład po długotrwałym chodzeniu. Jego przyczyną bywa przeciążenie czy utrzymywanie niewłaściwej postawy ciała. Właśnie z tego względu zwyrodnienie powstaje przeważnie w obrębie kręgosłupa, ale może też dotknąć stawu w nodze czy ręce. Jeśli choruje kręgosłup, charakterystycznym objawem tej choroby są zawroty głowy.
 • RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) – w przebiegu tego schorzenia największe dolegliwości odczuwa się rano, po przebudzeniu. Kark, barki czy łokcie mogą być zesztywniałe, a ulgę w chorobie przynosi zażywanie estrogenów.
 • Reumatyzm tkanek miękkich – powstaje na skutek systematycznego przeciążania ciała, czy też powtarzania wielokrotnie przez długi czas tych samych ruchów. Wywołuje to uszkodzenia i mikrourazy, a w konsekwencji dolegliwości bólowe w obrębie tkanek miękkich.
 • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – to przewlekła, zapalna choroba kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych, która pojawia się bez znanej w tej chwili przyczyny. W jej przebiegu pojawia się ból i sztywność stawów oraz ograniczenie ruchomości.
 • Zespół Reitera – reaktywne zapalenie stawów, występujące najczęściej u mężczyzn, któremu towarzyszą między innymi zapalenie spojówek i zmiany skórne. To zwykle powikłanie po zarażeniu chlamydiozą.


Reumatyzm – leczenie domowe i leki na reumatyzm

Jeśli chodzi o reumatyzm, leczenie nie doprowadzi co prawda do całkowitego wyleczenia, ale potrafi opóźniać postępowanie choroby, a także likwidować dolegliwości bólowe. Przy właściwym postępowaniu można żyć z chorobą tak jak wcześniej – ważne jednak, żeby zgłosić się do specjalisty możliwie jak najszybciej, gdy tylko coś nas zaniepokoi. Istnieją specjalne leki na reumatyzm, które dostępne są bez recepty lub na receptę. Mogą to być środki działające od zewnątrz lub od wewnątrz, a także specjalne zabiegi.

1. Maść na reumatyzm

Jeśli chodzi o żel dostępny na receptę, sprawdza się Ketoprofenum Fastum 25 mg/g – produkt o działaniu przeciwbólowym, który można stosować także przy ogólnych bólach mięśni i kręgosłupa czy zapaleniu korzonków nerwowych. W celu złagodzenia objawów bólowych sprawdzi się także inna maść na reumatyzm – żel Harpagon Forte Max. Produkt eliminuje stan zapalny, a także wzmacnia strukturę kości, mięśni i stawów. Jego główny składnik to działający przeciwbólowo i przeciwzapalnie Harpagophytum procumbens, zwany potocznie korzeniem diabelskiego pazura.

2. Zioła na reumatyzm

Sprawdzą się pewne zioła na reumatyzm – przede wszystkim wierzba biała, ale też kłącze imbiru. Z gorczycy białej można wykonywać specjalne poduszeczki do przykładania, a brokuły mogą mieć wpływ na opóźnienie rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów. Jeśli chodzi o reumatyzm, dieta także jest bardzo ważna. Trzeba jeść tłuste ryby morskie, warzywa i owoce, a także używać oliwy z oliwek.

3. Tabletki na reumatyzm 

Tabletki na reumatyzm, dostępne na receptę i stosowane przy reumatoidalnym zapaleniu stawów czy łuszczycowym zapaleniu stawów, to między innymi Osteogenon czy Ostemax 70 comfort. W tym pierwszym przypadku substancją czynną leku jest 830 mg kompleksu osseiny i hydroksyapatytu, a drugi lek zawiera 70 mg kwasu alendronowego (Acidum alendronicum) w postaci 91,36 mg alendronianu sodu trójwodnego.

4. Zabiegi wspomagające leczenie

Warto również zgłosić się na zabiegi na reumatyzm:

 • masaż klasyczny,
 • masaż wodny,
 • krioterapia,
 • diatermia,
 • leczenie uzdrowiskowe.


Domowe sposoby na reumatyzm działają w tym wypadku wspomagająco – warto więc sięgać po metody, które mogą pomóc w leczeniu.

Choroby reumatyczne – podsumowanie

Choroby reumatyczne to choroby przewlekłe, które mogą mieć różne przyczyny, ale zawsze bardzo przeszkadzają w normalnym życiu z powodu bólu, jaki wywołują. Dolegliwości bólowe będą jednak z czasem narastać, więc warto możliwie jak najszybciej przeprowadzić odpowiednie badania i rozpocząć leczenie. Jak leczyć reumatyzm? Na pewno nie uda się go wyleczyć do końca, ale można go zahamować i zlikwidować ból. Pomoże w tym ruch (bardzo istotna jest fizjoterapia), profesjonalne zabiegi, a także maści i leki doustne. Na tego rodzaju choroby częściej zapadają kobiety, a ciąża może nasilić objawy. Zachorować może jednak każdy – zwłaszcza gdy podobne problemy występowały w rodzinie tej osoby. Warto więc regularnie się badać i zgłaszać lekarzowi wszelkie zaobserwowane nieprawidłowości czy dolegliwości, by w razie potrzeby w porę podjąć leczenie.

Bibliografia

 1. Schulz, J., and E. Uberhuber.; Reumatyzm i artretyzm.; Zdrowa Żywność-Zdrowy Styl Życia 1 (2009).
 2. Jensen, B.; Artretyzm, reumatyzm, osteoporoza leczenie dietą.; Koldruk, Warszawa (2000).
 3. Aletaha, Daniel, et al.; 2010 rheumatoid arthritis classification criteria: an American College of Rheumatology/European League Against Rheumatism collaborative initiative.; Arthritis & Rheumatism 62.9 (2010): 2569-2581.
 4. Lawrence, John Stewart; Rheumatism in populations; Elsevier, 2016.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = dwa