Ból stawu kolanowego i kłucie w kolanie – przyczyny i leczenie

Ból stawu kolanowego i kłucie w kolanie

Bóle w kolanach dotykają osoby w różnym wieku. Są uporczywe i mogą znacząco utrudnić życie, pogarszając jego jakość. Bóle w obrębie stawu kolanowego mogą być przejściowe, jednak niedoleczone lub zbagatelizowane mogą nawet przerodzić się w stan przewlekły. Jeśli od pewnego czasu towarzyszy nam ból kolan, warto byłoby poznać przyczynę tego zjawiska i ewentualnie rozpocząć odpowiednie leczenie.


Menu:

Budowa stawu kolanowego

Staw kolanowy jest największym spośród wszystkich stawów znajdujących się w ciele człowieka. Jest to tzw. staw zawiasowy, który łączy kość piszczelową oraz udową. Budowa stawu kolanowego to w skrócie główka stawowa tworzona przez kłykcie kości udowej, panewka stawu kolanowego wraz z rzepką oraz łękotki. W stawie kolanowym znajdują się ponadto wiązadła, nerwy oraz tętnice. Powierzchnię stawową kości piszczelowej pogłębiają łękotki – boczna oraz przyśrodkowa. Są to elementy ruchome stawu, ponieważ przesuwają się przy każdym ruchu. Więzadła wzmacniają boczne ściany torebki stawowej i zapewniają stabilizację w obrębie stawu. Bardzo często to właśnie nieprawidłowości więzadeł powodują ból stawu kolanowego, a także kłopoty z chodzeniem.
budowa kolana

Ból stawu kolanowego i kłucie w kolanie

Chyba nie ma osoby, która w swoim życiu nie doświadczyła różnego rodzaj bólu kolana. Bardzo często odczuwamy ból w kolanie po bieganiu, który pojawia się po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie stawu.

  • Jest to tzw. kolano biegacza, czyli typowy uraz związany z przeciążeniem stawu i nieprawidłowo funkcjonującą rzepką.
  • Ból w kolanie przy chodzeniu może być efektem urazu mechanicznego, zmian zwyrodnieniowych czy chorób o podłożu reumatycznym. Może także świadczyć o stanie zapalnym w obrębie stawu kolanowego. Jednak aby dokładnie poznać przyczynę dolegliwości, warto odwiedzić lekarza i wykonać podstawowe badania w tym kierunku.
  • Ból w kolanie przy kucaniu, czyli przy zgięciu kolana może wynikać ze zwykłego przeciążenia, ale także ze zwyrodnienia więzadła rzepki czy uszkodzenia chrząstki. Może go także powodować zbyt mała ilość mazi stawowej. Ból w kolanie przy zginaniu może samoistnie ustąpić, jednak warto dokonać diagnostyki w celu wykluczenia poważniejszych schorzeń.
  • Ciężko jest jednoznacznie ustalić, skąd bierze się kłucie w kolanie. Wiele zależy od prowadzonego stylu życia, aktywności fizycznej czy nawet od diety. Znaczenie ma również wiek chorego, ponieważ zmiany zwyrodnieniowe czy zapalne w obrębie stawu kolanowego mają tendencję do nasilania się wraz z wiekiem. Wówczas można zaobserwować nie tylko nasilenie bólu, ale także zwiększoną sztywność stawu.

Leczenie bólu stawu kolanowego

Kłujący ból w kolanie potrafi być nieprzyjemny i powinien zostać zdiagnozowany przez ortopedę. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz badań, lekarz jest w stanie ustalić przyczynę dolegliwości i dobrać odpowiednie metody leczenia. Nie każdy przypadek wymaga jednak natychmiastowej konsultacji lekarskiej. W przypadku dolegliwości bólowych warto przyjmować leki na odbudowę chrząstki stawowej w kolanie. Są one dostępne w aptekach bez recepty i opierają swój skład na glukozaminie, kwasie hialuronowym czy kolagenie, które regenerują chrząstkę stawową. Ulgę w dolegliwościach bólowych może również przynieść rehabilitacja, szczególnie polecana przy zdiagnozowanej chorobie zwyrodnieniowej stawów.


Coraz częściej wykorzystywaną formą łagodzenia bólu jest również masaż, który likwiduje stan zapalny w kolanie i znacząco poprawia komfort życia. Na rynku są także dostępne maści, których celem jest łagodzenie bólu, likwidacja obrzęku i łagodzenie stanu zapalnego. Największą popularnością cieszy się maść Harpagon Forte Max, która jest wyjątkowo skuteczna w walce z bólem mięśni i stawów, Wzmacnia przy tym tkankę chrzęstno – stawową. Kiedy środki farmakologiczne bez recepty nie przynoszą ulgi, warto udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny bólu występującego w obrębie stawu kolanowego.

Zapalenie i zwyrodnienie stawu kolanowego a leki

Schorzenia obejmujące więzadła w kolanie czy powodujące zapalenie stawu kolanowego mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Staw kolanowy używamy praktycznie cały czas, dlatego nie ma mowy o tym, by dać mu odpocząć. Na szczęście na rynku mamy wiele środków, które są dostępne bez recepty i zwalczają dolegliwości bólowe. Dodatkowo masaż i rehabilitacja przynoszą ulgę nawet wówczas, kiedy zwyrodnienie stawu kolanowego jest procesem zaawansowanym. Nie jesteśmy wcale skazani na ból – leczenie może być przeprowadzone u osób w każdym wieku. Warto pamiętać, że bagatelizowanie dolegliwości bólowych nie jest dobrym pomysłem – ból kolan, zarówno dookoła miejsca zapalnego jak i w środku (biorąc pod uwagę przede wszystkim ból stawu kolanowego) może bowiem powrócić ze zdwojoną siłą.

Bibliografia

  1. Pop, Teresa, Katarzyna Hamerla, and Grzegorz Przysada.; Czynniki wpływające na redukcję bólu u chorych z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych.; Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego 4 (2007): 335-345.
  2. Ogrodzka, Katarzyna, Wiesław Chwała, and T. Niedźwiecki.; Trójwymiarowy schemat pracy kolana u osób ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów kolanowych.; Ortop Traumatol Rehab 9.6 (2007): 618-626.
  3. Boerner, Ewa, et al.; Ocena skuteczności krioterapii i magnetoterapii u chorych ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów kolanowych.; Acta Bio-Optica et Informatica Medica. Inżynieria Biomedyczna 16.4 (2010): 310-313.
  4. Manlapaz DG, Sole G, Jayakaran P, Chapple CM; Risk factors for falls in adults with knee osteoarthritis: a systematic review; PM R. 2019 
  5. Magnusson K, Turkiewicz A, Englund M.; Nature vs nurture in knee osteoarthritis – the importance of age, sex and body mass index. Osteoarthr; Cartil. 2019