Ból stawów dłoni – przyczyny i leczenie bólu stawów w dłoniach

Ból stawów dłoni to jeden z najczęściej występujących objawów towarzyszących chorobom układu stawowego. Najczęściej występuje w chorobie zwyrodnieniowej, przy silnych stanach zapalnych, po urazach i kontuzjach. Może być spowodowany przez uciskające nerwy, a także mieć postać bólu promieniującego w chorobach związanych z kręgosłupem. Problem ten utrudnia wykonywanie codziennych czynności, przyczyniając się do powstawania niepokoju i innych nieprzyjemności natury psychologicznej. Z poniższego tekstu dowiesz się, co mogło do niego doprowadzić oraz jak wykazując się wyłącznie własną inicjatywą, można sobie z nim poradzić.


Menu:

Bóle stawów dłoni spowodowany reumatoidalnym zapaleniem stawów

Zapalenie stawów dłoni, będące częścią reumatoidalnego zapalenia stawów, charakteryzuje właśnie silny ból stawów rąk. W tej chorobie poza bólem stawów dłoni, doświadczyć możemy szeregu innych nieprzyjemnych objawów, między innymi:

 • ciągłego zmęczenia w ciągu dnia (głównie spowodowane przez osłabienie całego organizmu walczącego ze stanem zapalnym),
 • bólu i sztywności stawów po przebudzeniu,
 • obrzęków, zgięć i zniekształceń w obrębie stawów,
 • bólu palców i dłoni,
 • twardych guzków reumatoidalnych,
 • wycieńczonej i mokrej skóry.

Jeśli nie zaobserwowałeś(aś) u siebie powyższych symptomów i dolegliwości innych stawów, najprawdopodobniej problemem nie jest reumatoidalne zapalenie stawów. Przyczyny należy szukać gdzie indziej.

Ból dłoni w artrozie – zwyrodnienie stawów rąk

Zwyrodnienie stawów rąk jest jedną z poważniejszych przyczyn wystąpienia dyskomfortu i bólu stawów. Występuje na skutek zdegenerowanie się chrząstki stawowej pokrywającej i chroniącej powierzchnie stawowe. Ruchy stają się ograniczone, mięśnie się przykurczają, a zaniechane nawet zanikają. Niszcząca się z czasem chrząstka, powodująca tępy ból i trzeszczenie stawów może być przyczyną poważnych komplikacji w przyszłości, kompletnie uniemożliwiając wykorzystywanie dotkniętej schorzeniem dłoni. Ból jest na tyle charakterystyczny, że przy jego wystąpieniu, natychmiastowo powinniśmy poczuć się zaalarmowani i udać się do lekarza.

Bóle stawów rąk – pozostałe przyczyny

Ból stawów w dłoniach nie zawsze muszą być związane z poważnymi schorzeniami, artretyzmem i chorobą reumatoidalną. Bywa, że ból stawu dłoni występuje na skutek uszkodzenia nerwów, urazów ręki czy wypadków w trakcie uprawiania aktywności fizycznej. Doprowadzić może do niego również niedbały styl życia, choroby zakaźne i cukrzyca. Tzw. neuropatie, które towarzyszą wymienionym zdarzeniom, dotyczą nerwu łokciowego, promieniowego i pośrodkowego. Wśród objawów neuropatii wyróżnić warto:

 • silny ból dłoni,
 • drętwienie,
 • mrowienie,
 • przeczulicę,
 • umiarkowany zanik mięśni wynikający z ograniczenia ruchów,
 • zmianę wyglądu dłoni oraz nadgarstka.

Kolejną przyczyną jest zespół cieśni nadgarstka. W tym przypadku ból dłoni następuje wskutek uciskania na nerw pośrodkowy, co z kolei spowodowane jest najczęściej ciągłym i intensywnym wykorzystywaniem dłoni, anomaliami anatomicznymi, wrodzonymi wadami, rozregulowanym układem hormonalnym. Może rozwinąć się także przez reumatoidalne zapalenie stawów i zmiany o charakterze zapalnym.
ból stawów dłoni
W przypadku osób, które bardzo często wykonują gwałtowne ruchy, często zginają nadgarstek i pracują ze zgiętymi łokciami, może wystąpić tzw. “łokieć tenisisty” lub “łokieć golfisty“. Oba problemy przyczyniają się do powstawania uciążliwego bólu i osłabienia funkcji chwytnej ręki. Cała ręka przestaje prawidłowo funkcjonować od łokcia aż po sam nadgarstek.

Ból stawów dłoni – domowe sposoby zwalczania

Kiedy dotknie nas ból stawów dłoni domowe sposoby na zredukowanie bólu mogą okazać się zbawiennym środkiem na zredukowanie bólu, pozwalając na wykonywanie codziennych obowiązków i umożliwienie pracowania. Sposoby, jakie najczęściej proponuje się w przypadkach nagłego, intensywnego bólu to:

 • zimne i gorące okłady,
 • kąpiele z dodatkiem ziół i minerałów,
 • stosowanie wyższych dawek witamin,
 • tabletki przeciwbólowe (najlepiej dedykowane tym schorzeniom),
 • maści i żele na bóle stawowe,
 • plastry i okłady,
 • w dłuższej perspektywie ćwiczenia.

Szczególnie często sięga się po preparaty przeciwbólowe np. aspirynę i paracetamol. Niestety, nie wpływają one w żaden sposób na stan naszych stawów, a działają tylko ogólnoustrojowo, tymczasowo łagodząc ból. Dodatkowo długoterminowo mogą wpływać na stan wątroby, powodować zgagę i inne poważne skutki uboczne.
ból dłoni
Lepszym wyborem będzie dobry żel stosowany miejscowo. Najlepszym produktem będzie taki, który będzie zawierał dużo składników, działając kompleksowo na wszystkie przyczyny jednocześnie. Jednym z takich rozwiązań jest żel na reumatyczne bóle stawów Harpagon Forte Max. Suplement ten jest delikatny dla skóry, nie powoduje podrażnień i szybko się wchłania. Jest często polecany przez farmaceutów i lekarzy zajmujących się schorzeniami i zwyrodnieniami tkanki chrzęsto-stawowej.

Podsumowanie

Chcąc wyleczyć przyczyny bólu stawów należy stosować się do zaleceń lekarza i nie lekceważyć jego zaleceń. Oprócz zapisanych przez niego leków, warto do terapii dołączyć maść, która wspomoże działanie reszty składników. Całość warto wspomagać regularnymi ćwiczeniami, dopasowaną dietą i rehabilitacją u prywatnego fizjoterapeuty. Chcąc odzyskać swoje zdrowie, musimy liczyć się z koniecznością inwestycji prywatnych środków. Wybierając sprawdzone preparaty i dobrych specjalistów, mamy pewność że robimy wszystko, co w naszych rękach aby przywrócić swój organizm do zdrowego stanu sprzed lat.

Bibliografia

 1. Nowotny, Janusz.; Podstawy fizjoterapii.; Kasper, Kraków 2 (2004).
 2. Gołąb B.K., Podstawy anatomii człowieka, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2012, ISBN 978-83-200-3756-2.
 3. Sakai, Naotaka.; Hand pain related to keyboard techniques in pianists.; Med Probl Perform Art 7.2 (1992): 63-65.
 4. Bellamy, Nicholas, et al.; Dimensionality and clinical importance of pain and disability in hand osteoarthritis: Development of the Australian/Canadian (AUSCAN) Osteoarthritis Hand Index.; Osteoarthritis and Cartilage 10.11 (2002): 855-862.
 5. Kortekaas, Marion C., et al.; Pain in hand osteoarthritis is associated with inflammation: the value of ultrasound.; Annals of the rheumatic diseases 69.7 (2010): 1367-1369.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

× pięć = dziesięć