Ból biodra w nocy czy po bieganiu – jak leczyć ból stawów biodrowych?

ból stawów biodrowych

Osoby borykające się z bólami reumatoidalnymi doskonale wiedzą, że ta uciążliwa dolegliwość potrafi zepsuć nawet najlepszy humor. Nie jest tajemnicą, że w niektórych stawach o wiele łatwiej jest uśmierzyć ból, a w innych trudniej.
Menu:

Czym jest spowodowane bolące biodro?

Podobnie ma się sprawa z ich podatnością na tego typu dolegliwości. Przyczyny bólu stawów biodrowych wynikają z wielu czynników, takich jak:

 • anatomiczna budowa,
 • wielkość stawu,
 • a nawet to w jakim stopniu staw chroniony jest przez nasz codzienny ubiór (dlatego tak ważne jest, aby osoby ze skłonnościami do bóli reumatologicznych dbały o odpowiednie, ciepłe ubranie, szczególnie w okresie największych mrozów).

Ból stawu biodrowego a reumatyzm

Niewątpliwie jednym z najbardziej nieprzyjemnych doświadczeń jest ból stawów biodrowych i ból biodra. Musimy jednak pamiętać, że zwyrodnienie stawów, potocznie zwane reumatyzmem, to tylko jedna z wielu przyczyn takiego stanu rzeczy. Jeżeli nie byliśmy jeszcze diagnozowani pod jego kątem, a ból stawu biodrowego dokucza nam coraz mocniej i, co ważniejsze nie mija samoistnie, powinniśmy koniecznie udać się z tym do lekarza rodzinnego. Po wstępnym wywiadzie lekarz skieruje nas do specjalisty, który zleci odpowiednie badania, wyda diagnozę i zaleci leczenie.


Czy ból stawów biodrowych wymaga odpowiedniej diagnozy?

Tym bardziej, że kiedy szwankuje nam staw biodrowy, ból często może promieniować na okoliczne kości, mięśnie czy pachwiny, i dokuczać zarówno podczas chodzenia, jak i podczas leżenia. Również dlatego prawidłowa diagnoza jest bardzo istotna, bo to, co pozornie może wydawać się np. problemami z nerkami czy podbrzuszem w rzeczywistości może być schorzeniem o zgoła innym podłożu. Oczywiście cały ten proces, jest dosyć długotrwały, szczególnie jeżeli leczymy się w ramach narodowego funduszu zdrowia. Dlatego, jeżeli ból w stawie biodrowym jest szczególnie uciążliwy, dobrze będzie zdecydować się na wizytę prywatną, która w znaczący sposób skróci nasz czas oczekiwania na poprawę.
staw biodrowy

Co na ból biodra? Leki i maść na ból stawu biodrowego

Maść na ból biodra to miejscowo działający preparat, który pomaga w uśmierzeniu dolegliwości tej okolicy. Jest chętnie stosowana przez osoby cierpiące z powodu bolesności stawu biodrowego i pobliskich tkanek. Leki na ból biodra powinny być wybierane pod kątem istniejącego schorzenia oraz ewentualnie występujących przeciwwskazań. Poniżej prezentujemy najczęściej rekomendowane preparaty, które składają się na nasz ranking:

Rekomendowane preparaty na ból biodra
Zalety i właściwości stosowania
Przeciwwskazania i wady
Maść na ból bioder Harpagon Forte

1. Harpagon Forte Max - to niezwykle efektywny żelowy preparat, który likwiduje objawy i przyczyny bólu biodra. Niewielka ilość żelu zastosowana w miejscu dolegliwości w krótkim czasie przynosi pożądaną ulgę, zmniejszając ból i stan zapalny oraz wzmacniając tkanki. Ta maść na ból biodra jest skuteczna w leczeniu zwyrodnień, zwichnięć, urazów i przeciążeń.
 • działa szybko zarówno na objawy, jak i przyczyny bólu,
 • nie powoduje reakcji alergicznych i podrażnień,
 • może być długotrwale stosowany,
 • pozwala do bardzo szybkiego powrotu do zdrowia.
 • osoby stosujące preparat nie zgłaszały żadnych ewentualnych skutków ubocznych.
 • Kapsułki łagodzące bóle bioder Artroser

  2. Artroser - jest preparatem w formie kapsułek o działaniu przeciwbólowym i regenerującym stawy i kości. Zmniejsza dolegliwości, przywraca ruchomość połączeń oraz usuwa obrzęki. Aby osiągnąć lecznicze działanie niezbędne jest połykanie jednej kapsułki dziennie po śniadaniu. Już po kilka dniach terapii można zauważyć osłabienie bólu, zanikanie obrzęku oraz sztywności stawów.
 • jest w formie kapsułek, przez co nie brudzi skóry i ubrań,
 • odbudowuje chrząstkę stawową,
 • likwiduje ból i dyskomfort.
 • działa na cały organizm, zamiast miejscowo – przez co może być mniej skuteczny,
 • jest trudno dostępny.
 • Ostelife

  3. OSTELIFE - to preparat dedykowany do leczenia bólu stawów i kości. To żel na bazie wyciągów roślinnych, który zmniejsza obrzęk oraz stan zapalny biodra, a także sprzyja jego regeneracji. W celu zwalczenia bólu i zaczerwienienia wskazane jest stosowanie produktu dwu- lub trzykrotnie w ciągu doby.
 • naturalny skład,
 • niwelowanie zaczerwienienia i obrzęku,
 • może być stosowany do masażu.
 • po aplikacji nie wolno kąpać się ani przebywać na słońcu,
 • nie zawsze przynosi pożądany skutek.
 • Łagodząca bóle maść konopna

  4. Maść konopna - to naturalny produkt na ból biodra. Działa przeciwbólowo i rozluźniająco, zmniejszając dyskomfort w przypadku schorzenia tego rejonu. Wskazane jest jej nakładanie 3 do 5 razy dziennie w miejscu dolegliwości. Regularnie stosowana niweluje sztywność mięśni i stawów oraz łagodzi bolesność okolicy biodra.
 • naturalny skład,
 • różne stężenia do wyboru,
 • długotrwały efekt.
 • może nie działać przy każdym schorzeniu,
 • jej zapach może nie być tolerowany przez niektórych użytkowników.
 • Suplementy i leki na staw biodrowy sprawdzą się w przypadku dolegliwości tej okolicy, spowodowanych chorobą, przeciążeniem bądź urazem. Mogą być stosowane przez osoby w każdym wieku, skutecznie przynosząc ulgę w bólu. Jeśli zastanawiacie się, co na ból stawu biodrowego pomoże najlepiej – warto sięgnąć po Harpagon Forte Max, który działa na objawy i przyczyny, bez ryzyka wywołania skutków ubocznych. Terapię okolic biodra można więc z powodzeniem prowadzić z użyciem tego preparatu.

  Tradycyjne leki na ból w stawie biodrowym czy coś innego?

  Oczywiście w międzyczasie możemy, a w niektórych przypadkach wręcz musimy sięgać po środki doraźne. Te uśmierzą ból i złagodzą stan zapalny. Tradycyjne leki przeciwbólowe są w tym przypadku mało skuteczne, a dodatkowo obciążają naszą wątrobę. Właśnie dlatego zdecydowanie lepszym pomysłem będzie sięgnięcie po sprawdzone maści lub żele przeznaczone do leczenia konkretnie tej dolegliwości. Maści są także o wiele bardziej wskazane w przypadku, gdy pacjentka uskarża się na ból stawu biodrowego w ciąży. Nie bójmy się zapytać farmaceuty o najlepsze remedium, ponieważ zazwyczaj jest on na tyle doświadczony, że bez problemu pomoże nam w niełatwym wyborze, jaki czeka nas przed półką z lekarstwami na ból stawów, i powie jaki jest najlepszy lek na zapalenie stawów.

  1. Andruszkiewicz, Anna, et al. “Strategie radzenia sobie z bólem u pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego.” Problemy pielęgniarstwa 16.3 (2008): 237-240.
  2. Badura-Brzoza, Karina, et al. “Wpływ czynników psychicznych i socjodemograficznych na jakość życia chorych poddanych zabiegowi endoprotezoplastyki stawu biodrowego.” Psychologia Polska 42.2 (2008): 261-269.
  3. Pop, Teresa, Artur Majdosz, and Sabina Jarochowicz. “Wyniki rehabilitacji pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów biodrowych leczonych w warunkach sanatornych.” (2011).