Ból kciuka w stawie – przyczyny i leczenie bólu stawów kciuka

Ból kciuka w stawie - jak go leczyć?

Ból kciuka w stawie jest dolegliwością, znaczenie utrudniającą lub wręcz uniemożliwiającą sprawne posługiwanie się dłonią. Zazwyczaj ma podłoże chorobowe lub zapalne, wymagając stosownej diagnostyki i leczenia. Poznaj przyczyny bólu kciuka oraz metody walki z tą przypadłością.


Menu:

Bóle kciuka w stawie – charakterystyka

Ból stawu kciuka może być spowodowany szeregiem różnorodnych przyczyn. Wszelkie jego niedomagania istotnie wpływają na zręczność człowieka – kciuk jest niezwykle ważny, odpowiadając za chwytność i zdolność trzymania przedmiotów. Ból kciuka lewej ręki zazwyczaj jest łagodniejszy, ze względu na jej ograniczone używanie wśród osób praworęcznych. Jednak przejdźmy bezpośrednio do konkretnych punktów!

  • Drętwienie kciuka jest schorzeniem, związanym z zespołem cieśni nadgarstka. W jego przypadku, możemy zaobserwować takie objawy, jak zaburzenia czucia, mrowienie i drętwienie, osłabienie siły, a także ból nadgarstka, palców oraz rąk. Symptomy te pojawiają się w momencie ucisku, obrzęku lub stanu zapalnego nerwu w nadgarstku, przeciążonego pracą, urazami, czy stanami zapalnymi.
  • Ból kciuka przy chwytaniu może być związany z tak zwanym kciukiem narciarza. W tym schorzeniu dochodzi do uszkodzenia więzadła chroniącego staw śródręczno paliczkowy kciuka. Często do zerwania lub naderwania więzadła dochodzi u narciarzy i osób uprawiających nordic walking – trzymający kijek kciuk jest mocno odgięty; w momencie upadku łatwo o bolesny uraz, opuchliznę oraz nadwrażliwość tej okolicy, powodującą późniejsze trudności w chwytaniu i trzymaniu przedmiotów.
  • Odczuwalny ból kciuka i nadgarstka często towarzyszą reumatoidalnemu zapaleniu stawów, obejmującemu stawy pomiędzy paliczkami, śródręczno-paliczkowe oraz nadgarstkowe. Ta choroba autoimmunologiczna, mogąca dotykać obu rąk, objawia się bolesnym stanem zapalnym, zaczerwienieniem oraz guzkami reumatoidalnymi, nierzadko prowadząc do podwichnięcia paliczków lub odchylenia ręki.
  • Ból dłoni przy kciuku może być także objawem choroby zwyrodnieniowej – artrozy. Pękająca chrząstka i trące o siebie powierzchnie stawu generują ból, trzeszczenie palców podczas poruszania nimi, ograniczenie ruchomości, przykurcze ścięgien oraz mięśni. Charakterystyczne objawy mogą nasilać się podczas znacznych zmian pogody.
  • Staw nadgarstkowo-śródręczny kciuka może również wykazywać objawy bólowe w przypadku istotnego przeciążenia pracą manualną – ma to miejsce zwłaszcza wśród osób pracujących na komputerze, malarzy, muzyków czy stolarzy. Odwodziciel długi kciuka ulega zapaleniu pochewek ścięgnistych, prowadząc do stanu zwanego chorobą de Quervaina, objawiającą się nadwrażliwością, obrzękiem, przekrwieniem i zaczerwienieniem chorej okolicy, wyczuwalnym przeskakiwaniem ścięgien oraz bólem u nasady kciuka.

Ból kciuka w stawie – leczenie i sposoby łagodzenia

Mocno dokuczliwy ból nadgarstka i kciuka wymaga diagnostyki, pozwalającej określić przyczynę schorzenia i dobrać najlepsze metody leczenia. W tym celu lekarz, po badaniu manualnym kciuka i okolicznych stawów, może zalecić usg lub rezonans, potwierdzające uszkodzenie więzadła, lub zdjęcie rentgenowskie, obrazujące ewentualne złamania tej okolicy.


Leczenie specjalistyczne będzie polegać na założeniu ortezy lub łuski, zabezpieczającej chory kciuk. Można skorzystać z fizjoterapii – masaż, krioterapia, zabiegi z użyciem pola magnetycznego, lasera i ultradźwięków przyniosą pewną ulgę w dolegliwościach. Fizjoterapeuta może również zastosować kinesiotaping – odpowiednio naklejone, specjalne plastry zabezpieczą i usztywnią chory staw, sprzyjając jego regeneracji. Podpowie on także, jakie ćwiczenia warto stosować, aby wzmocnić i poprawić ruchomość stawu kciuka i jego okolic.

Ból kciuka bardzo często bywa lekceważony zarówno przez lekarzy, jak i samych pacjentów. Tymczasem może on znacząco wpłynąć na komfort codziennego funkcjonowania. Jednym z szybszych sposobów na zniwelowanie bólu kciuka są maści z substancjami aktywnymi. Poszczególne składniki preparatów wnikają w bolące miejsce i pozytywnie wpływają na układ krwionośny i limfatyczny. W rezultacie poprawia się ukrwienie dłoni oraz procesy ochronne. Warto pamiętać, że dodatkowym plusem produktów stosowanych zewnętrznie jest fakt, iż nie obciążają one naszych organów wewnętrznych, w tym głównie wątroby, która zazwyczaj zostaje najbardziej poszkodowana w wyniku przyjmowania leków doustnych.

Ranking rekomendowanych preparatów na ból kciuka
Wskazania i zalety
Wady i przeciwwskazania
Maść na bóle kciuka Harpagon Forte

1. Harpagon Forte Max - to jeden ze skuteczniejszych środków zwalczający ból kciuka. Działanie preparatu zostało potwierdzone badaniami klinicznymi. Harpagon jest w pełni bezpieczny dla użytkowników i nie powoduje skutków ubocznych. Aby uzyskać najlepsze efekty, krem należy nanieść na oczyszczoną skórę i dokładnie go wmasować.
  • dzięki składnikom aktywnym zwalcza stany zapalne i wzmacnia tkankę chrzęstno-stawową,
  • specjalna formuła maści został opracowana przez reumatologów, co wyróżnia ją spośród innych preparatów tego typu,
  • dzięki bogactwu olejków jest przyjazny dla skóry i nie powoduje reakcji alergicznych.
  • dystrybucja głównie za pośrednictwem strony internetowej,
  • smarowanie kciuka i dłoni wymaga odczekania aż maść się wchłonie.
  • Bursztynowa opaska na stawy

    2. Bursztynowa opaska stawu nadgarstkowego - jest stosowana w rehabilitacji po urazach ręki. Co ważne, opaska nie ogranicza całkowicie naszych zdolności ruchowych. Jest wygodna i wykonana z materiału wysokiej jakości.
  • działa przeciwbólowo i usztywnia staw promieniowo-nadgarstkowy,
  • nadaje się do zwalczanie obrzęków i schorzeń reumatycznych.
  • efekt przeciwbólowy nie jest natychmiastowy,
  • konieczność dopasowania odpowiedniego rozmiaru.
  • Żel łagodzący bóle w okolicy kciuka Naklofen Top

    3. Naklofen Mobilat - znajduje zastosowanie w zwalczaniu łagodnych stanów zapalnych stawów i tkanek miękkich. Formuła żelu sprawia, że preparat jest wygodny w stosowaniu. Należy nanieść go na nieuszkodzoną skórę raz - trzy razy na dobę.
  • substancja czynna preparatu - diklofenak wpływa łagodząco na obrzęki
  • dzięki zawartości alkoholu, żel ma właściwości chłodzące i kojące
  • nie sprawdza się przy silnych bólach kciuka
  • osoby uczulone na któryś ze składników preparatu nie mogą go stosować
  • Żel na bóle kciuka i dłoni Nurofen

    4. Nurofen Mięśnie i Stawy - w postaci żelu działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Można go stosować do miejscowego leczenia bólów mięśniowych i układu mięśniowo-szkieletowego. Jego podstawowym składnikiem jest Ibuprofen. Nurofen można stosować maksymalnie 4 razy na dobę z zachowaniem odstępu minimum 4 godzin.
  • formuła żelu sprawia, że preparat szybko się wchłania
  • błyskawicznie pozbywa się dolegliwości bólowych i łagodzi obrzęk
  • podstawą działania jest zwalczanie bólu, a nie źródła problemu
  • u niektórych użytkowników może wywoływać reakcje alergiczne
  • W przypadku bólu kciuka powinniśmy zdecydować się, czy zależy nam na szybkim działaniu przeciwbólowym, czy na zwalczaniu dolegliwości u podstaw. Warto wybierać te preparaty, które nie tylko uwolnią nas od bólu, ale jednocześnie będą wzmocnieniem dla naszych stawów i kości.

    Jakie formy preparatów warto stosować? 

    1. Maść na ból kciuka, co więcej, nie powinna wyłącznie koncentrować się na działaniu przeciwbólowym.Tego typu produkty jedynie maskują istniejący problem. Powinniśmy wybierać raczej takie maści, które rzeczywiście zwalczają źródło bólu. Z tego samego powodu przy bólu kciuka nie zaleca się również stosowania leków typowo przeciwbólowych.

    2. Innym sposobem na radzenie sobie z dolegliwością jest uciskowa opaska na kciuk. Sprawdza się ona zwłaszcza w przypadku bólu spowodowanego zapaleniem kości lub stawu. Można ją także wykorzystywać w celu stabilizacji kciuka po zwichnięciu. Opaska ma dodatkowo działanie przeciwbólowe i pomaga w walce z opuchlizną. Poprzez ucisk i kumulację ciepła w bolącym miejscu poprawia się ukrwienie. Ponadto wykończenie opaski sprawia, że nasza dłoń ma zapewniony mikromasaż, który wzmacnia mięśnie

    Można spróbować również domowych metod leczenia.

    W przypadku silniejszych dolegliwości warto sięgnąć po ogólnodostępne środki przeciwbólowe w formie tabletek i kapsułek. Dobrze jest zastosować uśmierzające ból okłady z lodu. Uzupełnieniem terapii może być aplikacja odpowiednich żeli przeciwzapalnych i likwidujących ból, takich jak Harpagon Forte Max. Ten żel to środek precyzyjnie działający w miejscu dolegliwości. W domowym zaciszu warto także wykonywać ćwiczenia zalecone przez lekarza lub fizjoterapeutę, pomagające przywrócić pełną sprawność dłoni.

    Podsumowanie

    Kciuk jest jednym z najważniejszych elementów dłoni. Wszelkie dolegliwości w jego obrębie znacząco zaburzają możliwość chwytania i trzymania przedmiotów, oraz zręcznego posługiwania się nimi. Z tego powodu, w momencie wystąpienia pierwszych symptomów choroby, warto wprowadzić odpowiednią terapię, zapobiegającą dalszemu rozwojowi niepożądanego schorzenia. Przemijający ból kciuka można leczyć domowymi metodami. Jeśli jednak ból kciuka w stawie lub jego okolicy jest długotrwały i nic na niego nie pomaga, warto zasięgnąć porady lekarza.

    Bibliografia

    1. Dobrogowski, Jan, et al.; Patofizjologia i klasyfikacja bólu.; Polski Przegląd Neurologiczny 7.1 (2011): 20-30.
    2. Dobrogowski, Jan.; Niefarmakologiczne metody leczenia bólu.; Polski Przegląd Neurologiczny 3.4 (2007): 272-278.
    3. Chao, E. Y.; Biomechanical analysis of static forces in the thumb during hand function.; The Journal of bone and joint surgery. American volume 59.1 (1977): 27-36.
    4. Wajon, Anne, et al.; Surgery for thumb (trapeziometacarpal joint) osteoarthritis.; Cochrane database of systematic reviews 2 (2015).
    5. Cooney, William P., et al.; The kinesiology of the thumb trapeziometacarpal joint.; J Bone Joint Surg Am 63.9 (1981): 1371-1381.