Ból stawu ramiennego – przyczyny i leczenie bólu ramion

Ból stawu ramiennego

Zarastające zapalenie torebki stawu ramiennego jest schorzeniem o proweniencji nieznanej , o tzw. podłożu idiopatycznym. Swoim zasięgiem obejmuje cały staw barkowy. Schorzenie to jest na tyle oryginalne, że nie powiela się w żadnym innym narządzie ruchu. Dolegliwość ta polega na wytworzeniu się stanu zapalnego, w następstwie którego powstaje wynaczynienie się krwi do stawu w postaci tkanek. Owe tkanki, z czasem, ulegają zrostom i osobie chorej zaczyna towarzyszyć permanentny ból stawu ramiennego.


Menu:

Bóle stawu ramiennego – charakterystyka

Ból stawu ramiennego dotyka przede wszystkim kobiety począwszy od 40 roku życia. Uznaje się, że bezpośrednim czynnikiem wywołujących schorzenie mogą być choroby reumatyczne. Stan zapalny obejmuje torebkę stawową stawu barkowego. Przez co osoba chora odczuwa ból lewego ramienia, gdy jest leworęczna lub ból prawego ramienia, gdy jest praworęczna.

Ból lewego ramienia i prawego – przyczyny

Ból ramion może być wywołany szeregiem różnych przyczyn. Zapoznajmy się tymi, które mogą przysporzyć najwięcej problemów.

 • Jedną z nich może stanowić uszkodzenie stożka rotatorów. Stożek ten tworzą 4 mięśnie i ścięgna otaczające staw ramienno-łopatkowy. Gdy latami wykonujemy monotonny i powtarzający się ruch uruchamiający ten staw, siłą rzeczy dochodzi do jego przeciążenia a często zerwania choćby ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego. Powodem uszkodzenia rotatorów może też być niewielki uraz. Najczęstszym objawem wskazującym na uszkodzenie rotatorów stawu ramiennego jest ból ramienia przy podnoszeniu ręki. Do tego dochodzi ból ramion w nocy, uniemożliwiający spanie na bolącym barku.
 • Inną przyczyną bólu stawu ramiennego może być zespół ciasnoty podbarkowej. Gdy dochodzi do tego zjawiska powstałego w wyniku stanu zapalnego kaletki lub utworzenia się wyrośli kostnych, dochodzi do blokady ruchu, przemieszczania się kości ramiennej pod wyrostek barkowy i wówczas odczuwa się ból ramion, szczególnie przy odwodzeniu go w przedziale 60–110°
 • Tak zwany bark zamrożony spowodowany jest ograniczaniem funkcji torebki stawu ramiennego co powodu ograniczenie ruchu przy odwodzeniu ramienia i jego rotacji. Widoczne jest to np. przy próbach podrapania się po plecach a nawet czesania włosów. Przy tych czynnościach pojawia się sztywność i ból ramienia prawego lub lewego u leworęcznych osób. Zjawisko barku zamrożonego może również powstać na skutek uszkodzenia stożka rotatorów, ale też z innego powodu, nawet na skutek zawału serca.

Zapalenie stawu ramiennego

Ból stawu ramiennego jako objaw poważnej choroby

Warto pamiętać, że stany zapalne stawu ramiennego mogą być objawem poważnych chorób organizmu, a ograniczeniu ruchu samego stawu tylko jednym z objawów. Takie objawy bowiem są charakterystyczne dla:

 • reumatoidalnego zapalenia stawów,
 • łuszczycowego zapalenia stawów,
 • dny moczanowej.

W wyniku choroby następuje przerost wyściółki stawu czyli błony maziowej i w konsekwencji gromadzenia się płynu wewnątrz stawu. Rozpoznanie choroby nie stanowi zwykle większego problemu, ponieważ jednocześnie pojawiają się inne charakterystyczne objawy.

Ból stawu ramiennego a diagnoza

Gdy pojawia się ból ramienia lewego czy prawego swoją obserwację stawu należy zacząć od analizy ewentualnych wcześniejszych urazów i przeciążeń powstałych choćby przy wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, dźwigania ciężarów czy ciężkiej pracy. Należy sprawdzić kiedy pojawia się największe nasilenie dolegliwości i jakie czynności je wywołują. Jeżeli wokół stawu pojawia się obrzęk i staw wydaje się być ciepły to sygnał, że koniecznie należy udać się do lekarza i podjąć leczenie samego stawu lub całego organizmu w przypadku powstania objawów ogólnych.

Leczenie bólu stawu ramiennego

Najczęściej pierwszą metodą leczenia wdrażaną przy bólach stawu barkowego powiązanego z mechanicznym uszkodzeniem barku jest rehabilitacja. Niestety czasem konieczne jest leczenie operacyjne. Takie leczenie stawu ramiennego wymaga czasu i systematyczności. Trwa od 6 do 18 miesięcy. Czasem niezbędne jest wstrzyknięcie do niego sterydów a nawet zabieg operacyjny. Niemniej jest to dolegliwość, którą skutecznie się leczy, nawet gdy ma charakter nawracający.

Rehabilitacja stawu polega na wykonaniu całej serii zabiegów fizjoterapeutycznych manualnych oraz przy pomocy specjalistycznych urządzeń. Bardzo często, jeszcze na etapie tych zabiegów, lekarze zalecają wykonanie ich z użyciem specjalnych maści. Urządzenia fizjoterapii poza oddziaływaniem własnym dodatkowo wcierają maść, zwiększają wchłanianie jej przez skórę, dzięki czemu zwielokrotnia się potencją zabiegu i samej maści. Jednym z takich funkcjonalnych kremów może być choćby Harpagon Forte Max działający dokładnie w punkcie bólu. Żel ma działanie przeciwbólowe, ale przede wszystkim przeciwzapalne. Można ją zatem stosować podczas zabiegów, ale i po ich zakończeniu, zawsze wtedy, gdy pojawia się ból.

Bibliografia

 1. Zgorzalewicz-Stachowiak, Małgorzata, et al.; Zastosowanie kompleksowej fizjoterapii w uszkodzeniu splotu ramiennego prowadzonej w warunkach uzdrowiskowych.; Physiotherapy/Fizjoterapia 21.1 (2013).
 2. Leszek Magiera; Leksykon masażu i terminów komplementarnych, 2001.
 3. Micheroli, Raphael, et al.; Porównanie badania przedmiotowego i badania ultrasonograficznego u pacjentów z bólem stawu łopatkowo-ramiennego.; Journal of Ultrasonography 15.60 (2015): 29-44.
 4. Kasper, D.L., et al., eds.; Harrison’s Principles of Internal Medicine,; 19th Ed. United States: McGraw-Hill Education, 2015.
 5. Fields KB. (2018); Evaluation of the adult with shoulder complaints; In: UpToDate, O’Connor, FG (Ed), UpToDate, Waltham, MA, 2014.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiem + 1 =