Ból ramienia lewego i prawego – jak leczyć bolący staw ramienny?

Ból stawu ramiennego

Zarastające zapalenie torebki stawu ramiennego jest schorzeniem o proweniencji nieznanej , o tzw. podłożu idiopatycznym. Swoim zasięgiem obejmuje cały staw barkowy. Schorzenie to jest na tyle oryginalne, że nie powiela się w żadnym innym narządzie ruchu. Dolegliwość ta polega na wytworzeniu się stanu zapalnego, w następstwie którego powstaje wynaczynienie się krwi do stawu w postaci tkanek. Owe tkanki, z czasem, ulegają zrostom i osobie chorej zaczyna towarzyszyć permanentny ból stawu ramiennego.


Menu:

Bóle stawu ramiennego – charakterystyka

Ból stawu ramiennego dotyka przede wszystkim kobiety począwszy od 40 roku życia. Uznaje się, że bezpośrednim czynnikiem wywołujących schorzenie mogą być choroby reumatyczne. Stan zapalny obejmuje torebkę stawową stawu barkowego. Przez co osoba chora odczuwa ból lewego ramienia, gdy jest leworęczna lub ból prawego ramienia, gdy jest praworęczna.

Ból lewego ramienia i prawego – przyczyny

Ból ramion może być wywołany szeregiem różnych przyczyn. Zapoznajmy się tymi, które mogą przysporzyć najwięcej problemów.

  • Jedną z nich może stanowić uszkodzenie stożka rotatorów. Stożek ten tworzą 4 mięśnie i ścięgna otaczające staw ramienno-łopatkowy. Gdy latami wykonujemy monotonny i powtarzający się ruch uruchamiający ten staw, siłą rzeczy dochodzi do jego przeciążenia a często zerwania choćby ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego. Powodem uszkodzenia rotatorów może też być niewielki uraz. Najczęstszym objawem wskazującym na uszkodzenie rotatorów stawu ramiennego jest ból ramienia przy podnoszeniu ręki. Do tego dochodzi ból ramion w nocy, uniemożliwiający spanie na bolącym barku.
  • Inną przyczyną bólu stawu ramiennego może być zespół ciasnoty podbarkowej. Gdy dochodzi do tego zjawiska powstałego w wyniku stanu zapalnego kaletki lub utworzenia się wyrośli kostnych, dochodzi do blokady ruchu, przemieszczania się kości ramiennej pod wyrostek barkowy i wówczas odczuwa się ból ramion, szczególnie przy odwodzeniu go w przedziale 60–110°
  • Tak zwany bark zamrożony spowodowany jest ograniczaniem funkcji torebki stawu ramiennego co powodu ograniczenie ruchu przy odwodzeniu ramienia i jego rotacji. Widoczne jest to np. przy próbach podrapania się po plecach a nawet czesania włosów. Przy tych czynnościach pojawia się sztywność i ból ramienia prawego lub lewego u leworęcznych osób. Zjawisko barku zamrożonego może również powstać na skutek uszkodzenia stożka rotatorów, ale też z innego powodu, nawet na skutek zawału serca.

Zapalenie stawu ramiennego

Ból stawu ramiennego jako objaw poważnej choroby

Warto pamiętać, że stany zapalne stawu ramiennego mogą być objawem poważnych chorób organizmu, a ograniczeniu ruchu samego stawu tylko jednym z objawów. Takie objawy bowiem są charakterystyczne dla:

  • reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • łuszczycowego zapalenia stawów,
  • dny moczanowej.

W wyniku choroby następuje przerost wyściółki stawu czyli błony maziowej i w konsekwencji gromadzenia się płynu wewnątrz stawu. Rozpoznanie choroby nie stanowi zwykle większego problemu, ponieważ jednocześnie pojawiają się inne charakterystyczne objawy.

Ból stawu ramiennego a diagnoza

Gdy pojawia się ból ramienia lewego czy prawego swoją obserwację stawu należy zacząć od analizy ewentualnych wcześniejszych urazów i przeciążeń powstałych choćby przy wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, dźwigania ciężarów czy ciężkiej pracy. Należy sprawdzić kiedy pojawia się największe nasilenie dolegliwości i jakie czynności je wywołują. Jeżeli wokół stawu pojawia się obrzęk i staw wydaje się być ciepły to sygnał, że koniecznie należy udać się do lekarza i podjąć leczenie samego stawu lub całego organizmu w przypadku powstania objawów ogólnych.

Preparaty na ból stawu ramiennego – maści i plastry

Preparaty na ból stawu ramiennego powinny przynosić natychmiastową ulgę. Ważną kwestią dotyczącą ich działania, powinno być też celne i skoncentrowane lokalizowanie źródła bólu i eliminowanie jego przyczyny. Poniżej znajduje się ranking maści i plastrów przeciwbólowych.

Ranking rekomendowanych preparatów na ból kciuka
Właściwości i zalety
Przeciwwskazania i wady
Skuteczna maść na łokieć Harpagon Forte

1. Harpagon Forte Max - jest to żel, którego działanie opiera się o główny składnik preparatu, którym jest tak zwany - korzeń diabelskiego pazura. To właśnie on ma pozytywny wpływ na redukowanie dolegliwości bólowych stawu ramiennego. Harpagon Forte Max to najlepszy środek, którego receptura została opracowana przez grupę wybitnych specjalistów. Żel nie tylko łagodzi dolegliwości bólowe, ale przede wszystkim trafia w źródło bólu i intensywnie działa, aby je bezpowrotnie zlikwidować. Należy pamiętać, aby środek ten stosować regularnie. Wystarczy niewielką dawkę żelu wmasować w bolące miejsce aż do wchłonięcia się preparatu.
  • działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe,
  • trafianie w źródło bólu i działanie eliminacyjne,
  • widoczne efekty po zakończeniu kuracji,
  • wydajne opakowanie,
  • łatwa aplikacja i wydajna konsystencja,
  • przyjemny zapach i brak plam.
  • momentami zbyt mocne chłodzenie,
  • dostępność w punktach medycznych.
  • Opokan Med Plastry

    2. Opokan Med Plastry - są to plastry na ból ramienia, które mają rozgrzewające działanie. Ich efektywność jest niemal natychmiastowa, a plaster działa bezpośrednio w miejscu bólu. Plastry można stosować samodzielnie lub w połączeniu z lekami doustnymi. Plater należy nakleić na czystą i osuszoną skórę. Plaster może pozostać przyklejony do 12 godzin. W opakowaniu znajduje się 10 sztuk.
  • działanie przeciwbólowe,
  • natychmiastowa ulga,
  • trafianie w źródło bólu.
  • ryzyko wystąpienia poparzeń,
  • opakowanie wystarcza na krótki czas,
  • aby ich poprawnie używać wymagana jest konsultacja z lekarzem.
  • Żel chłodzący Biofreeze

    3. Biofreeze - jest to maść na ból ramienia w postaci żelu. Jej receptura oparta jest wyłącznie na składnikach naturalnego pochodzenia, o działaniu aktywnym. Biofreeze działa przeciwbólowo, bowiem chłodzi obolałe mięśnie, co przynosi niemal natychmiastową ulgę. Preparat przyspiesza proces gojenia. Maść należy stosować od trzech do czterech razy dziennie. Cienką warstwę żelu należy wetrzeć w obolałe miejsce.
  • umiarkowane działanie przeciwbólowe,
  • natychmiastowa ulga,
  • uczucie schłodzenia,
  • szybko się wchłania,
  • efekty mijają już po kilku godzinach od zastosowania,
  • ból może powrócić po zakończonej terapii,
  • może zostawiać plamy na ubraniach.
  • Maść

    4. Alpa Konopna Maść - jest to maść na ból ramienia, która zwiera 5% olejku konopnego. Alpa Konopna to unikalna receptura skomponowana wyłącznie w oparciu o naturalne składniki. Mentol, który również znajduje się w składzie powoduje uczucie chłodu, które redukuje dolegliwości bólowe. Dodatkowo maść ma działanie regeneracyjne. Maść można stosować kilka razy dziennie, wystarczy niewielką dawkę preparatu wmasować w bolące miejsce.
  • umiarkowane działanie przeciwbólowe,
  • uczucie schłodzenia,
  • działanie regeneracyjne i nawilżające.
  • długi czas oczekiwania na efekty,
  • niska efektywność.
  • Wszystkie opisane powyżej środki to maści i plastry, które skutecznie radzą sobie z dolegliwościami bólowymi stawu ramiennego. Wybierając właściwy preparat kierując się powyższym, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, aby środek trafiał w źródło bólu. Biorąc pod uwagę ilość preparatów dostępnych na rynku, samo uśmierzanie dolegliwości już nie wystarcza.

    Leczenie bólu stawu ramiennego

    Najczęściej pierwszą metodą leczenia wdrażaną przy bólach stawu barkowego powiązanego z mechanicznym uszkodzeniem barku jest rehabilitacja. Niestety czasem konieczne jest leczenie operacyjne. Takie leczenie stawu ramiennego wymaga czasu i systematyczności. Trwa od 6 do 18 miesięcy. Czasem niezbędne jest wstrzyknięcie do niego sterydów a nawet zabieg operacyjny. Niemniej jest to dolegliwość, którą skutecznie się leczy, nawet gdy ma charakter nawracający.


    Rehabilitacja stawu polega na wykonaniu całej serii zabiegów fizjoterapeutycznych manualnych oraz przy pomocy specjalistycznych urządzeń. Bardzo często, jeszcze na etapie tych zabiegów, lekarze zalecają wykonanie ich z użyciem specjalnych maści. Urządzenia fizjoterapii poza oddziaływaniem własnym dodatkowo wcierają maść, zwiększają wchłanianie jej przez skórę, dzięki czemu zwielokrotnia się potencją zabiegu i samej maści. Jednym z takich funkcjonalnych kremów może być choćby Harpagon Forte Max działający dokładnie w punkcie bólu. Żel ma działanie przeciwbólowe, ale przede wszystkim przeciwzapalne. Można ją zatem stosować podczas zabiegów, ale i po ich zakończeniu, zawsze wtedy, gdy pojawia się ból.

    Bibliografia

    1. Zgorzalewicz-Stachowiak, Małgorzata, et al.; Zastosowanie kompleksowej fizjoterapii w uszkodzeniu splotu ramiennego prowadzonej w warunkach uzdrowiskowych.; Physiotherapy/Fizjoterapia 21.1 (2013).
    2. Leszek Magiera; Leksykon masażu i terminów komplementarnych, 2001.
    3. Micheroli, Raphael, et al.; Porównanie badania przedmiotowego i badania ultrasonograficznego u pacjentów z bólem stawu łopatkowo-ramiennego.; Journal of Ultrasonography 15.60 (2015): 29-44.
    4. Kasper, D.L., et al., eds.; Harrison’s Principles of Internal Medicine,; 19th Ed. United States: McGraw-Hill Education, 2015.
    5. Fields KB. (2018); Evaluation of the adult with shoulder complaints; In: UpToDate, O’Connor, FG (Ed), UpToDate, Waltham, MA, 2014.