Zioła na stawy – domowy sposób na bóle stawów i chrząstek

zioła na stawy

Stawy to ruchome połączenia między poszczególnymi elementami szkieletu, pokryte specjalną chrząstką szklistą, która jest odporna na ścieranie i umożliwia bezbolesne wykonywanie ruchów. Z czasem u wielu osób dochodzi jednak do pojawienia się pewnych chorób stawów – jak choroba zwyrodnieniowa, reumatoidalne zapalenie stawów czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Kiedy rozpoczynają się problemy ze stawami, prócz profesjonalnych terapii można wdrożyć także metody domowe, wspomagające leczenie. Naturalne sposoby na bóle stawów to między innymi zioła – używane w formie maści, okładów czy wywarów do picia. Jakie zioła na bolące stawy są najlepsze?


Menu:

  1. Diabelski pazur na bolące stawy kolanowe
  2. Arnika górska na stawy biodrowe
  3. Eukaliptus i jego działanie przeciwzapalne
  4. Gorczyca biała
  5. Imbir
  6. Wierzba biała
  7. Wiązówka błotna
  8. Zielona herbata
  9. Aloes zwyczajny
  10. Kadzidłowiec
  11. Koci pazur
  12. Kurkuma
  13. Owoc dzikiej róży
  14. Żywokost lekarski

Naturalne zioła na stawy i bóle reumatyczne

Ziołolecznictwo zawsze cieszyło się dużym powodzeniem, a w tej chwili przeżywa swój rozkwit. Zioła i ich właściwości są badane przez specjalistów i wykorzystywane w tworzeniu licznych leków czy suplementów diety. Rośliny pomagają jednak ludziom także w swej naturalnej, niezbyt mocno przetworzonej formie – na przykład naparów czy nalewek. Dolegliwości bólowe przy chorobach stawów mogą mieć różne natężenie, jednak każda choroba będzie postępować, jeśli nie będzie właściwie leczona. Zioła mogą stanowić mocny punkt terapii, jeśli tylko zostaną odpowiednio dobrane – a warto wiedzieć, że wiele z nich ma właściwości przeciwzapalne czy przeciwbólowe. Zioła przeciwzapalne na stawy to świetne uzupełnienie innych form leczenia. Wiele ziół potrafi redukować ból, niwelować stan zapalny, a także przyczyniać się do zwiększenia ruchomości stawów. Nie każda roślina posiada jednak podobne właściwości.

Jakie są najlepsze zioła na stawy kolanowe, zioła na stawy biodrowe i inne stawy w ciele człowieka?

1. Diabelski pazur na stawy kolanowe

diabelski-pazur

Roślina zwana diabelskim pazurem lub czarcim pazurem to hakorośl rozesłana. Zawiera ona składniki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe – o udowodnionym działaniu, ponieważ prowadzono z jej udziałem wiele różnych badań. To roślina o działaniu przeciwreumatycznym, która niweluje ból, bądź wyraźnie go zmniejsza. W sklepach można znaleźć różne preparaty z czarcim pazurem – tabletki, proszki i żele. Bardzo duże stężenie ekstraktu z tej rośliny można znaleźć w często polecanym żelu Harpagon Forte Max. Diabelski pazur to główny składnik tej maści, która wykazuje nie tylko działanie łagodzące ból, ale i wzmacniające stawy, kości i mięśnie.

2. Arnika górska na stawy biodrowe

arnika górska

Arnika górska to roślina nazywana również kupalnikiem górskim, albo pomornikiem. W Polsce można ją znaleźć przede wszystkim w Sudetach i na Pojezierzu Mazurskim. To roślina lecznicza, której właściwości znane są już od czasów Średniowiecza. Zwalcza dolegliwości reumatyczne, ale nadaje się też do stosowania na krwiaki i stłuczenia. Posiada właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Arnika górska jest składnikiem wielu maści i tabletek. Nalewkę z arniki do stosowania na skórę można przyrządzić samodzielnie w domu. W tym celu wystarczy zalać garść kwiatów tej rośliny 1/2 litra spirytusu i odstawić na 1,5 tygodnia w szczelnie zamkniętej butelce.

3. Eukaliptus na bóle stawów

eukaliptus

Eukaliptusy należą do rodziny mirtowatych. To wiecznie zielone drzewa i krzewy, które wpływają pozytywnie na mięśnie i stawy. Eukaliptus posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Olejkiem eukaliptusowym można nacierać bolące miejsca. Zadziała on rozgrzewająco, a jednocześnie mentolowy zapach pomoże się uspokoić i ukoić nerwy.

4. Gorczyca biała

gorczyca biala

Gorczyca biała to roślina należąca do rodziny kapustowatych. Występuje również w Polsce i poza jej ciekawym smakiem (jest popularną przyprawą) można wykorzystywać jej właściwości przeciwzapalne do łagodzenia bólu stawów. Co ciekawe, okłady z gorczycy nie są wykonywane w formie tradycyjnej. Wsypuje się jej nasiona do płóciennego woreczka i w takiej formie przykłada do bolącego miejsca. Można też umieszczać dłonie lub stopy w naczyniu wypełnionym nasionami. Jeśli ból dotyczy kręgosłupa, trzeba zaś położyć się na nasionach. Takie okłady 2 razy dziennie po 10-30 minut powinny już po tygodniu przynieść wyraźną poprawę.

5. Imbir

imbir

Imbir lekarski to gatunek rośliny należącej do rodziny imbirowatych, która stosowana jest w celach kulinarnych, a także jako roślina lecznicza. Wykazuje pozytywny wpływ na organizm człowieka pod wieloma względami i mogą ją stosować także osoby cierpiące z powodu chorych stawów. Działa przeciwzapalnie i to w takim samym stopniu jak na przykład aspiryna czy ibuprofen, a jednocześnie ma mniej skutków ubocznych. Jak stosować imbir? Najlepiej w sproszkowanej formie, dodając go do potraw, albo utrzeć świeży imbir i dodać go do rozgrzewającej herbaty.

6. Wierzba biała

wierzba biala

Wierzba biała (znana też jako wierzba srebrna lub wierzba pospolita) to gatunek drzewa z rodziny wierzbowatych, który jest bardzo popularny na świecie. Prócz funkcji ozdobnych i bycia świetnym drewnem opałowym, wierzba posiada także właściwości lecznicze. Najbardziej ceniona jest jej kora, zawierająca ważny składnik – salicynę. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne, ściągające, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Można jej używać do leczenia dolegliwości towarzyszących chorobom reumatycznym – wystarczy przyrządzić z niej odpowiedni wywar. Napar z kory wierzby działa podobnie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne. Kawałki kory, przeznaczone do zaparzania, można z łatwością kupić w sklepach zielarskich, albo samemu je zebrać, oczyścić i naszykować z kory wierzby lecznicze napary.

7. Wiązówka błotna

wiazowka blotna

Wiązówka błotna to gatunek byliny z rodziny różowatych, który w Polsce jest gatunkiem rodzimym. Roślina ta wspiera naturalną odporność organizmu, ale znana jest również ze swojego pozytywnego wpływu na stawy. Wszystko dzięki związkom salicylowym, które wchodzą w jej skład i które są znane jako naturalna aspiryna. To roślina o działaniu przeciwbólowym, z której napary wspierają kondycję stawów i łagodzą zakwasy w mięśniach po intensywnym wysiłku fizycznym. Napar szykujemy w następujący sposób: 1 łyżkę suszu zalewamy 1 szklanką wrzącej wody i parzymy przez 20 minut. Taki napar można wypijać nawet 2 lub 3 razy dziennie.

8. Zielona herbata

zielona-herbata

Zielona herbata posiada liczne, pozytywne właściwości prozdrowotne – jest przy tym polecana również na rozmaite choroby stawów. Najnowsze badania pokazały, że zawarte w niej flawonoidy przydają się w walce z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Flawonoidy (a dokładnie galusan epigallokatechiny) mogą zwalczać ból i stan zapalny, przyczyniając się do poprawy zdrowia u chorych osób. Przygotowywanie zielonej herbaty jest proste, a ona sama dostępna jest niemal w każdym sklepie.

9. Aloes zwyczajny (Aloe vera)

aloes zwyczajny

Aloes zwyczajny (nazywany również aloesem barbadoskim) jest gatunkiem byliny z rodziny złotogłowowatych. Jego właściwości zdrowotne są świetnie znane już od dawna, ale nie wszyscy wiedzą, że roślina ta nadaje się również do leczenia chorych stawów. Jednym ze składników aloesu jest kampesterol, który posiada działanie przeciwzapalne i przyczynia się do lepszej ochrony kości oraz stawów przed zniszczeniem. Jeśli ból wynika z urazu, okłady z aloesu również się sprawdzą – wspomaga on bowiem leczenie ran. Robi się z niego maści, żele i kremy, ale można także wypijać rozcieńczony sok z aloesu.

10. Kadzidłowiec

kadzidlowiec

Kadzidłowiec to roślina znana też pod nazwą Boswellia serrata. Wysoka zawartość kwasów boswelinowych sprawia, że kadzidłowiec posiada doskonałe właściwości przeciwzapalne, a także silne właściwości przeciwbólowe. Stosuje się go przy zapaleniu kości i stawów czy reumatoidalnym zapaleniu stawów, ponieważ zmniejsza obrzęki i poprawia ruchliwość stawów. W sklepach zielarskich można zakupić mielony kadzidłowiec, a następnie przyrządzić z niego napar. Wystarczy 1 gram produktu zalać wrzątkiem (100 ml), a po ostudzeniu wypić wraz z osadem. Można kurować się w ten sposób 2 razy dziennie.

11. Koci pazur

koci-pazur

Koci pazur to inna nazwa rośliny Vilcacora, która znana jest także jako czepota puszysta. Roślina ta ma zastosowanie przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz przy różnych stanach zapalnych kości. Po jej zażywaniu zauważono zmniejszenie odczuwanego bólu. Wszystko dzięki związkom polifenolowym o działaniu przeciwzapalnym, które można znaleźć w tej roślinie. W aptekach można znaleźć tabletki z wyciągiem z kociego pazura.

12. Kurkuma

kurkuma

Kurkuma (szafran indyjski) znana jest przede wszystkim jako przyprawa, jednak posiada także cenne właściwości zdrowotne. Działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, antyoksydacyjnie, przyspiesza proces gojenia ran, redukuje stany zapalne, wzmacnia gęstość kości i polecana jest osobom z artretyzmem czy chorującym na jakieś inne zapalenie stawów. W jaki sposób ją stosować? Najlepiej w formie przyprawy dodawanej do dań, ale również mieszając ją z miodem i ciepłym mlekiem. Można również skorzystać z gotowych tabletek z wyciągiem z kurkumy.

13. Owoc dzikiej róży

owoce dzikiej róży

Dzika róża posiada liczne właściwości zdrowotne – zwłaszcza jej owoce, które posiadają wysokie stężenie witaminy C. Okazuje się, że dzika róża jest w stanie pomóc osobom cierpiącym z powodu bólu stawów, ponieważ zawiera galaktolipid o nazwie GOPO. Mielone owoce dzikiej róży, przyjmowane przez 4 miesiące w dawce po 0,5 grama dziennie likwidują oznaki stanu zapalnego stawów. Proszek z dzikiej róży można kupić w każdym sklepie zielarskim, bądź zdecydować się na suplementy diety z jego zawartością.

14. Żywokost lekarski

żywokost lekarski

Żywokost lekarski (kosztywał) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny ogórecznikowatych, z której można przygotowywać nalewkę pomocną przy chorobach skóry oraz łagodzącą bóle stawów. Warto wiedzieć, że żywokost lekarski każdy może uprawiać w swoim ogrodzie, a po zebraniu przygotować z rośliny nalewkę lub maść. Do wysuszonego, zblendowanego korzenia dodaje się kilka kropli 40% alkoholu i zalewa gliceryną, a po odczekaniu 30 dni łączy z tłuszczem (na przykład wazeliną kosmetyczną). W ten sposób powstaje maść. Korzeń można też zalać spirytusem, zamknąć i odstawić na 2 tygodnie. Po tym czasie nalewka jest gotowa.

Zioła na bóle stawów – podsumowanie

Leczenie stawów nie jest procesem łatwym – tym bardziej jeśli ból nie jest skutkiem urazu czy przeciążenia, ale zmian chorobowych. Warto więc wspomagać leczenie ziołami o udowodnionym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Takie rośliny jak arnika górska, żywokost lekarski czy wierzba biała na pewno przyczynią się do polepszenia stanu zdrowia. Reumatoidalne zapalenie stawów, artretyzm, łuszczycowe zapalenie stawów – zioła na pewno zmniejszą odczuwane dolegliwości i przyczynią się do poprawy życia pacjenta. Tego rodzaju zioła nadają się dla wszystkich, którzy nie mają przeciwwskazań do ich stosowania – w postaci nadwrażliwości lub niewłaściwej korelacji z innymi lekami. Zaleca się jednak stosować wszystko we wskazanych dawkach, bez ich przekraczania.

Bibliografia

  1. Chodurska, Halina. “Cała zielna domowa apteka Wojszczanki? O ziołach leczniczych w Soplicowskim dworze.” Studia Językoznawcze. Synchroniczne i diachroniczne aspekty badań polszczyzny. 17 (2018): 47-65.
  2. Horoszkiewicz-Hassan, Małgorzata. “Stosowanie leków roślinnych w praktyce pediatrycznej.” Pediatria i Medycyna Rodzinna 6.4 (2010): 328-331.
  3. Skotnicka, Magdalena. “Rola ziół w żywieniu osób starszych-badanie pilotażowe.” Problemy Higieny i Epidemiologii 94.3 (2013): 635-638.