Bóle stawów – przyczyny nieprzyjemnego uczucia

Od czego bolą stawy

Stawy to jeden z dwóch kluczowych elementów naszego układu kostno-stawowego. W samej ręce naliczymy ich 28, a wszystkie pełnią istotną funkcje, jakimi jest nadanie naszym dłoniom odpowiedniego zakresu ruchu, chwytliwości i zręczności. Bo staw to nic innego, jak specjalne łączenie dwóch kości, które reguluje ich zakres ruchu i umożliwia ich bezproblemowe zginanie. 
Menu:

Bolące stawy przyczyny mają zazwyczaj w konsekwencji naszych codziennych wyborów

Nasze stawy wypełnione są mazią stawową, składającą się głównie z tłuszczów i niewielkiej ilości wody. To właśnie ona umożliwia nam zginanie kości bez tarcia jedną o drugą i co za tym idzie płynny ruch naszego ciała. Nic więc dziwnego, że kiedy zaczynają dokuczać nam bóle stawów przyczyny doszukujemy się zazwyczaj w urazach fizycznych czy niezaleczonych kontuzjach. Jednak nie zawsze jest to odpowiedni tor myślenia, gdyż objawy bólu stawów są w wielu przypadkach bardzo podobne, ale źródła takiego stanu rzeczy mogą być naprawdę różne.

Dlaczego bolą stawy?

Najczęstszą przyczyną są problemy na tle reumatoidalnym, wyziębienie kości od zimna lub dłuższe przebywanie w środowisku o dużym poziomie wilgoci. Jest wiele sposobów zarówno na uniknięcie tych dolegliwości, jak i szybkie uleczenie bólu. W sytuacji, kiedy już nas dopadną, musimy jednak pamiętać, że objawy bólu stawów bądź przewlekłego zapalenia w obrębie stawu mogą świadczyć również o poważniejszych schorzeniach. Dlatego, jeżeli nie mijają samoistnie, po kilku dniach powinniśmy udać się do lekarza, który po odpowiednich badaniach postawi diagnozę i powie nam, od czego bolą stawy w naszym przypadku.
bole stawow schemat

Przyczyny bólu stawów można łatwo wyeliminować już na samym początku, jeżeli tylko będziemy działać szybko!

Niezależnie od wyniku badań, nie powinniśmy się przejmować – o ile nasza reakcja dolegliwość i zgłoszenie się na wizytę kontrolną były szybkie. Nawet poważne choroby zwyrodnieniowe kości, uważane za częste przyczyny bólu stawów na wczesnym etapie choroby są praktycznie w pełni uleczalne. Dlatego tak ważne jest nieignorowanie sygnałów, które wysyła nam organizm. Tym bardziej, że większość dolegliwości niestety nie mija sama z siebie, a wręcz przeciwnie. Może się dodatkowo pogarszać, nie warto ryzykować swojego zdrowia, bo mamy je tylko jedno.

  1. Bączyk, Grażyna.; Przegląd badań nad jakością życia chorych na reumatoidalne zapalenie stawów.; Reumatologia 46.6 (2008): 372-379.
  2. Tłustochowicz, Witold, et al.; Stanowisko Zespołu Ekspertów Konsultanta Krajowego ds. Reumatologii w sprawie diagnostyki i terapii reumatoidalnego zapalenia stawów.; Reumatologia 46.3 (2008): 111-114.

10 odpowiedzi do Bóle stawów – przyczyny nieprzyjemnego uczucia

 1. Rozalka pisze:

  Czy ktoś spotkał się z tym, że bolą go najbardziej kolana, gdy zbliżają się upały lub zwiększa się wilgotność powietrza? Czy to jest reumatyzm, czy po prostu wpływ zmiany pogody?

  • Misia6 pisze:

   Droga Rozalko, a jak długo musiałaś czekać na pierwsze efekty? Strasznie jestem ciekawa.
   Pozdrawiam cieplutko

   • Werka pisze:

    Może nie jestem Rozalką, ale mogę powiedzieć, że u mnie ten krem zaczął działać po tygodniu od pierwszego posmarowania. A teraz po miesiącu kuracji to czuję, że mobilność moich stawów się polepszyła, polecam.

 2. Witold pisze:

  Z tego co czytałem w tym artykule: https://harpagonforte.pl/bl1/ to harpagon pomaga właśnie na bolące stawy i reumatyzm. Także głowa do góry, na pewno pomoże! 🙂

 3. Jozio77 pisze:

  Dobrze, że piszecie co u Was sprawdza się najbardziej, bo prawdopodobnie czeka mnie długa kuracja. Lekarze nie wiedzą co mi jest, gdyż cierpię na okropny ból kolan, a prześwietlenie żadnego stanu zapalnego nie stwierdziło. Bez dalszych badań się nie obejdzie, a stawy bolą coraz bardziej.

 4. Włodek pisze:

  Ja chodziłem od lekarza do lekarza i każdy mówił co innego. Teraz prawdopodobnie zrobię badania w kierunku boreliozy, lekarz mi niestety to zasugerował, gdy usłyszał, że ciągle boli mnie głowa i niemal każdy staw w ciele :(. A nie ukrywam, jakiś czas temu kleszcz mnie ugryzł…
  Jestem nieco załamany, ale mam nadzieję, że wszystko się dobrze skończy…

 5. Sae pisze:

  Od jakiegoś czasu bardzo mnie rwała łydka… Nie byłam pewna, czy to na tle nerwowym, czy może ze względu na ciśnienie, pogodę. Ale muszę powiedzieć, że po Harpagonie przeszło, naprawdę przeszło. Jestem w szoku! 🙂

 6. Barbieee pisze:

  Bardzo pouczający artykuł, cieszę się, ze na niego trafiłam. Może w końcu uda mi się wyeliminować wszystkie przyczyny bólu kolan. 🙂

 7. Goliat pisze:

  Od wielu lat trenuję rugby i powiem Wam, że przerobiłem od cholery różnych mazideł na stawy. Koledzy również.
  I jakoś nadal mi się nie znudziło, dlatego zamawiam ten Harpagon, może coś wreszcie odkrywczego weszło na rynek. 😛

  • jason FL pisze:

   Haha, to ziomek podziel się koniecznie efektami. Najbardziej mnie właśnie ciekawi opinia kogoś, kto siedzi w sporcie i jest bardzo narażony na kontuzje. Piąteczka!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć + 5 =