Ból ramienia lewego i prawego – jak leczyć bolący staw ramienny?
Zarastające zapalenie torebki stawu ramiennego jest schorzeniem o proweniencji nieznanej , o tzw. podłożu idiopatycznym. Swoim zasięgiem obejmuje cały staw barkowy. Schorzenie to jest na tyle oryginalne, że nie powiela się w żadnym innym narządzie ruchu. Dolegliwość ta polega na wytworzeniu się stanu zapalnego, w następstwie którego powstaje wynaczynienie się krwi do stawu w postaci tkanek. Owe tkanki, z czasem, ulegają zrostom i osobie chorej zaczyna towarzyszyć permanentny ból stawu ramiennego.
Menu:
- Bóle stawu ramiennego – charakterystyka
- Ból lewego ramienia i prawego – przyczyny
- Odczuwalny ból stawu ramiennego może być objawem poważniejszej choroby
- Ból stawu ramiennego a diagnoza i wymagane badania
- Preparaty na ból stawu ramiennego – maści i plastry
- Leczenie bólu stawu ramiennego u specjalisty
Bóle stawu ramiennego – charakterystyka
Ból stawu ramiennego dotyka przede wszystkim kobiety począwszy od 40 roku życia. Uznaje się, że bezpośrednim czynnikiem wywołujących schorzenie mogą być choroby reumatyczne. Stan zapalny obejmuje torebkę stawową stawu barkowego. Przez co osoba chora odczuwa ból lewego ramienia, gdy jest leworęczna lub ból prawego ramienia, gdy jest praworęczna.
Ból lewego ramienia i prawego – przyczyny
Ból ramion może być wywołany szeregiem różnych przyczyn. Zapoznajmy się tymi, które mogą przysporzyć najwięcej problemów.
- Jedną z nich może stanowić uszkodzenie stożka rotatorów. Stożek ten tworzą 4 mięśnie i ścięgna otaczające staw ramienno-łopatkowy. Gdy latami wykonujemy monotonny i powtarzający się ruch uruchamiający ten staw, siłą rzeczy dochodzi do jego przeciążenia a często zerwania choćby ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego. Powodem uszkodzenia rotatorów może też być niewielki uraz. Najczęstszym objawem wskazującym na uszkodzenie rotatorów stawu ramiennego jest ból ramienia przy podnoszeniu ręki. Do tego dochodzi ból ramion w nocy, uniemożliwiający spanie na bolącym barku.
- Inną przyczyną bólu stawu ramiennego może być zespół ciasnoty podbarkowej. Gdy dochodzi do tego zjawiska powstałego w wyniku stanu zapalnego kaletki lub utworzenia się wyrośli kostnych, dochodzi do blokady ruchu, przemieszczania się kości ramiennej pod wyrostek barkowy i wówczas odczuwa się ból ramion, szczególnie przy odwodzeniu go w przedziale 60–110°
- Tak zwany bark zamrożony spowodowany jest ograniczaniem funkcji torebki stawu ramiennego co powodu ograniczenie ruchu przy odwodzeniu ramienia i jego rotacji. Widoczne jest to np. przy próbach podrapania się po plecach a nawet czesania włosów. Przy tych czynnościach pojawia się sztywność i ból ramienia prawego lub lewego u leworęcznych osób. Zjawisko barku zamrożonego może również powstać na skutek uszkodzenia stożka rotatorów, ale też z innego powodu, nawet na skutek zawału serca.
Ból stawu ramiennego jako objaw poważnej choroby
Warto pamiętać, że stany zapalne stawu ramiennego mogą być objawem poważnych chorób organizmu, a ograniczeniu ruchu samego stawu tylko jednym z objawów. Takie objawy bowiem są charakterystyczne dla:
- reumatoidalnego zapalenia stawów,
- łuszczycowego zapalenia stawów,
- dny moczanowej.
W wyniku choroby następuje przerost wyściółki stawu czyli błony maziowej i w konsekwencji gromadzenia się płynu wewnątrz stawu. Rozpoznanie choroby nie stanowi zwykle większego problemu, ponieważ jednocześnie pojawiają się inne charakterystyczne objawy.
Ból stawu ramiennego a diagnoza
Gdy pojawia się ból ramienia lewego czy prawego swoją obserwację stawu należy zacząć od analizy ewentualnych wcześniejszych urazów i przeciążeń powstałych choćby przy wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, dźwigania ciężarów czy ciężkiej pracy. Należy sprawdzić kiedy pojawia się największe nasilenie dolegliwości i jakie czynności je wywołują. Jeżeli wokół stawu pojawia się obrzęk i staw wydaje się być ciepły to sygnał, że koniecznie należy udać się do lekarza i podjąć leczenie samego stawu lub całego organizmu w przypadku powstania objawów ogólnych.
Preparaty na ból stawu ramiennego – maści i plastry
Preparaty na ból stawu ramiennego powinny przynosić natychmiastową ulgę. Ważną kwestią dotyczącą ich działania, powinno być też celne i skoncentrowane lokalizowanie źródła bólu i eliminowanie jego przyczyny. Poniżej znajduje się ranking maści i plastrów przeciwbólowych.
Wszystkie opisane powyżej środki to maści i plastry, które skutecznie radzą sobie z dolegliwościami bólowymi stawu ramiennego. Wybierając właściwy preparat kierując się powyższym, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, aby środek trafiał w źródło bólu. Biorąc pod uwagę ilość preparatów dostępnych na rynku, samo uśmierzanie dolegliwości już nie wystarcza.
Leczenie bólu stawu ramiennego
Najczęściej pierwszą metodą leczenia wdrażaną przy bólach stawu barkowego powiązanego z mechanicznym uszkodzeniem barku jest rehabilitacja. Niestety czasem konieczne jest leczenie operacyjne. Takie leczenie stawu ramiennego wymaga czasu i systematyczności. Trwa od 6 do 18 miesięcy. Czasem niezbędne jest wstrzyknięcie do niego sterydów a nawet zabieg operacyjny. Niemniej jest to dolegliwość, którą skutecznie się leczy, nawet gdy ma charakter nawracający.
Rehabilitacja stawu polega na wykonaniu całej serii zabiegów fizjoterapeutycznych manualnych oraz przy pomocy specjalistycznych urządzeń. Bardzo często, jeszcze na etapie tych zabiegów, lekarze zalecają wykonanie ich z użyciem specjalnych maści. Urządzenia fizjoterapii poza oddziaływaniem własnym dodatkowo wcierają maść, zwiększają wchłanianie jej przez skórę, dzięki czemu zwielokrotnia się potencją zabiegu i samej maści. Jednym z takich funkcjonalnych kremów może być choćby Harpagon Forte Max działający dokładnie w punkcie bólu. Żel ma działanie przeciwbólowe, ale przede wszystkim przeciwzapalne. Można ją zatem stosować podczas zabiegów, ale i po ich zakończeniu, zawsze wtedy, gdy pojawia się ból.
Bibliografia
- Zgorzalewicz-Stachowiak, Małgorzata, et al.; Zastosowanie kompleksowej fizjoterapii w uszkodzeniu splotu ramiennego prowadzonej w warunkach uzdrowiskowych.; Physiotherapy/Fizjoterapia 21.1 (2013).
- Leszek Magiera; Leksykon masażu i terminów komplementarnych, 2001.
- Micheroli, Raphael, et al.; Porównanie badania przedmiotowego i badania ultrasonograficznego u pacjentów z bólem stawu łopatkowo-ramiennego.; Journal of Ultrasonography 15.60 (2015): 29-44.
- Kasper, D.L., et al., eds.; Harrison’s Principles of Internal Medicine,; 19th Ed. United States: McGraw-Hill Education, 2015.
- Fields KB. (2018); Evaluation of the adult with shoulder complaints; In: UpToDate, O’Connor, FG (Ed), UpToDate, Waltham, MA, 2014.
Biofreeze kupiłam z ciekawości, bo akurat był na promocji (normalnie nie dałabym za niego ponad 30zł). Działanie naprawdę subtelne, bardziej maskuje i stępia ból niż działa na przyczynę. Jak chcecie schłodzić uraz na już to jest ok. Ale tutaj żadnych właściwości leczniczych to nie ma.
Opokan Med – plastra nie da się wcale tak szybko zdjąć, jak mówi o tym producent! Trochę się namęczyłem, a miałem go zaledwie 5h. Ciekawe, co by było po 12… Dla mnie to pomyłka, a szkoda, bo naprawdę dobrze rozgrzewał. Co z tego, jak skóra potem była w tym miejscu bardzo podrażniona i nie było mowy o naklejeniu następnego plastra! 5/10 – na tyle go oceniam.
Dzień dobry. Chyba nadwyrężyłam sobie ramię przy dźwiganiu zakupów. Czy harpagon forte max pomoże na taki ból przeciążeniowy? Nie mam żadnych zwyrodnień ani nic.
Jak najbardziej! Dostałam harpagon od swojej siostry, gdy tylko dowiedziała się, że mam problemy z barkiem. Kazała mi smarować 3 razy dziennie i ból jak ręką odjął. Nie ma co czekać!
Jak nie wyleczysz przeciążenia to możesz sobie zwyrodnień nabawić. A to już poważna i nieodwracalna sprawa.
Czy ma ktoś dostęp do badań nad olejem konopnym na kontuzje?
Niestety, oprócz artykułów na stronie, które ewidentnie mają promować sprzedawane tam produkty – nie mogę znaleźć niczego rzetelnego. W przeciwieństwie do czarciego pazura, który został przedabadany i naprawdę zmniejsza ból https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17212570.
Nie ukrywam – chciałbym spróbować kremu z olejem konopnym, chociażby na zwykły, przeciążeniowy ból stawów. Ale boję się, że to kolejny chwyt marketingowy, czy naprawdę będzie w stanie zdetronizować klasyk, jakim jest Harpagon.
Badaniami się nigdy nie sugerowałam. Chociaż, jakby to powiedzieli uczeni, poznałam działanie harpagonu na drodze empirycznej. 🙂 A tak na poważnie, harpagon kupiłam z myślą o mężu, który pracuje na budowie (na szczęście jako kierownik, a nie “robol”). Po tylu latach w budownictwie, swoje nadźwigał i stawy dają mu w… kość. Czasami blokują się, strzelają, lewy bark w nocy rwie, jak za długo leży w jednej pozycji.
Także codzienne smarowanie harpagonem, żeby móc funkcjonować i zarabiać na życie. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że po 2 miesiącach widzę kolosalną różnicę. Na dodatek jeszcze promocja jest na stronie https://harpagonforte.pl, dlatego my zamawiamy kolejny pakiet.
Do tej pory mąż z ciężkim sercem odmawiał córce, że weźmie ją na barana. Teraz robi to bardzo często mimo, że mała rośnie jak na drożdżach. 🙂 Jeżeli ktoś się zastanawia czy go zamówić, to nie ma co. Dla mnie to prawdziwe potwierdzenie, że krem jest naprawdę dobry.
Pozdrawiam ciepło z rodzinką!