Ból stawów – profilaktyka i podstawowe informacje

Czym są stawy?

Co to są stawy? Najprościej rzeczy ujmując, stawy to ruchome połączenia między określonymi składnikami szkieletu, czyli kośćmi. Razem z mięśniami, wprawiają ciało w ruch, umożliwiając mu zginanie się w odpowiednich punktach. Elementarnymi częściami stawów jest torebka stawowa oraz otaczająca ją jama stawowa wypełniona specjalną mazią złożoną głównie z masy tłuszczowej, która minimalizuje tarcie i upłynnia ruch.

Menu:

Dieta dla uporczywie bolących stawów

Porównanie stawów do części łożyskowych w maszynach jest więc o tyle trafne, że oba te elementy wymagają odpowiedniego „naoliwienia” do prawidłowego funkcjonowania. To pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji takich jak kontuzje, urazy, czy wędrujące bóle stawów. Teraz gdy wiemy już, czym są stawy odpowiedź na to, w jaki sposób powinniśmy o nie dbać, nasuwa się sama. Najważniejsza jest przede wszystkim dieta, dzięki której nasza jama stawowa będzie dobrze odżywiona i wypełniona.


Ryby i orzechy są najlepsze na wędrujące bóle stawów i mięśni!

Urozmaićmy swoją dietę w ryby morskie, takie jak makrela, śledź, flądra czy sardynki, zawierają one dużo witaminy D, która ułatwia przyswajanie wapnia przez organizm. Są również bogatym źródłem kwasu Omega 3, który pobudza tkanke chrzęstną do regeneracji. Kwas Omega 3 znajdziemy również między innymi w oleju lnianym, niektórych orzechach oraz siemię lniane.

Dlaczego odpoczynek jest tak ważny na ból stawów?

Chociaż rzadko się o tym mówi, spanie i siedzenie w odpowiedniej pozycji jest równie istotne, ponieważ zbyt długie utrzymywanie stawu w jednej pozycji może doprowadzić do jego bolesnej deformacji. Oprócz tego powinniśmy dbać również o odpowiednią dawkę ruchu, która przyśpieszy funkcje metaboliczne kości tym samym niwelując bóle stawów i mięśni. Dłuższe spacery lub prosta gimnastyka będą w tym wypadku wystarczające.


Kim jest lekarz od stawów

Załóżmy więc, że od kilku dni dokucza nam nieustępujący samoistnie ból stawów, jaki lekarz mógłby zaradzić coś na tę dolegliwość? To bardzo dobre pytanie, lekarzy specjalizujących się w tym rodzaju bólów jest kilku, ponieważ bóle stawów mogą mieć wiele przyczyn. Najczęściej jednak bóle stawów i kości występują na tle reumatoidalnym dlatego też to lekarz, do którego powinniśmy udać się w pierwszej kolejności. Niewykluczone jednak, że nasze bolące stawy mają zgoła inne źródła dlatego też odpowiednia diagnoza i wprowadzenie zaleceń lekarza mogą być koniecznym punktem niezbędnym do odzyskania pełni sił i zdrowia.

Podsumowanie, które będzie rekomendacją!

Na bolące stawy i związane z nimi stany zapalne, pomogą nam przede wszystkim maści lub żele takie jak np. Harpagon Forte Max. Warto mieć je w swojej apteczce, bo nie wiadomo kiedy mogą okazać się potrzebne.

  1. Dobrogowski, J., Zajączkowska, R., Dutka, J., & Wordliczek, J. (2011). Patofizjologia i klasyfikacja bólu. Polski Przegląd Neurologiczny, 7(1), 20-30.
  2. Tłustochowicz, Witold, et al.; Stanowisko Zespołu Ekspertów Konsultanta Krajowego ds. Reumatologii w sprawie diagnostyki i terapii reumatoidalnego zapalenia stawów.; Reumatologia 46.3 (2008): 111-114.
  3. Żuk, Beata, and Krystyna Księżopolska-Orłowska. “Ochrona stawów w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Czynności dnia codziennego.” Reumatologia 47.4 (2009): 193-201.