Ból stawu skokowego – przyczyny i leczenie bólów kostki

ból w stawie skokowym

Staw skokowy to staw, który łączy nasze kości nóg z kośćmi stopy. To wyjątkowo skomplikowany fragment układu kostno stawowego, dlatego też nierzadko dochodzi do jego bolesnych kontuzji. Grozi nam jego skręcenie, zwichnięcie, a nawet złamanie. Jak się zapewne domyślacie, każdy z tych urazów powoduje ogromny ból stawu skokowego oraz spuchnięcie stopy, nierzadko w stopniu, który uniemożliwia założenie zwykłego obuwia. Nie należy ignorować tego typu kontuzji, ponieważ nieodpowiednio zaleczone mogą się w przyszłości ponawiać.
Menu:

Ból stawów skokowych a wizyta u lekarza

Dlatego nawet w przypadku skręcenia kostki udajmy się do lekarza, który przyjrzy się zmianom i siniakom na nodze, określi czy stopa wymaga unieruchomienia w gipsie, po czym założy odpowiedni opatrunek i przypisze maść uśmierzającą ból stawu skokowego. Zarówno w przypadku poważniejszych złamań, jak i pozornie łagodniejszych skręceń ważna jest odpowiednia rekonwalescencja. Niezaleczona kontuzja może doprowadzić do poważnych patologicznych zmian w obrębie stopy, znacznie pogarszając funkcję stawu. Dlatego, gdy tylko będziemy zdolni do delikatnych ćwiczeń i masaży, wybierzmy się do rehabilitanta, który zaleci nam odpowiednie metody na pełen powrót do zdrowia.

Inną częstą dolegliwością powodującą ból stawów skokowych są schorzenia na tle reumatoidalnym odczuwane szczególnie rano. Na szczęście medycyna i w tej kwestii poszła do przodu. Na rynku znajdziemy różnorodne maści, żele i kremy na bazie ziół działających antyzapalnie, przeznaczonych do rozgrzewania stawów i rozluźniania mięśni, które nierzadko wywierają nacisk na stawy z powodu rosnącego w nich napięcia.
staw skokowy

Maść na ból kostki czy plastry – jakie suplementy i leki na staw skokowy stosować?

Na rynku farmaceutycznym znajduje się obecnie wiele preparatów, których zadaniem jest zniwelowanie bólu stawu skokowego. Preparaty występują w różnych formach. Występują maści, plastry na ból kostki, czy tabletki. Ich zadaniem jest przede wszystkim wzmocnienie stawów oraz zniwelowanie stanów zapalnych. Produkty dostępne na rynku różnią się składem, szybkością działania, ceną oraz producentem. Warto zdecydować się na preparat, który nie tylko zniweluje nieprzyjemne dolegliwości, ale będzie również leczył przyczyny bólu stawu skokowego. Poniżej znajduje się szybkie porównanie różnych preparatów przeznaczonych do stosowania w przypadku bólu stawu skokowego np. maść na staw skokowy.

Ranking maści na bóle stawu skokowego
Zalety i właściwości stosowania
Wady i przeciwwskazania
Maść na ból stawu skokowego Harpagon Forte

1. Harpagon Forte Max - jest to zdecydowany faworyt wśród produktów do stosowania w celu uśmierzenia bólu kostki. Jest to żel, który polecany jest przy wszystkich bólach stawów, mięśni oraz kości. Warto zwrócić uwagę na składniki maści, które są całkowicie naturalne i bezpieczne dla zdrowia. Maść nie zawiera substancji, które mogą uczulać lub powodować alergie skórne. Jednym z ważniejszych składników maści jest wyciąg z czarciego pazura wykazujący bardzo dobre działanie na wszelkie bóle pochodzenia kostnego czy mięśniowego. Maść sprawdzi się zarówno o osób cierpiących na bóle kostne czy stawowe związane z wiekiem czy zapaleniami stawu np. skokowego, jak i w przypadku nadwyrężenia stawów czy mięśni np. podczas treningu jako maść na ból kostki.

Dodatkowe szczegóły na https://harpagonforte.pl/
  • Czarci pazur wykazuje działanie przeciwbólowe
  • Preparat nie podrażnia skóry
  • Zawiera lanolinę, która ma pozytywny wpływ na skórę
  • Delikatny zapach
  • Preparat dostępny głównie na stronie producenta
  • Działanie chłodzące, które nie każdemu odpowiada
  • Żel łagodzący bóle w okolicy kostki Biolevox Ha

    2. Biolevox Ha - jest to preparat do stosowania w przypadku kontuzji stawu np. skokowego, chorób zwyrodnieniowych, degeneracji chrząstki stawowej, aby poprawić ruchomość danego stawu.
  • Obniża poziom bólu
  • Zawiera wysokie stężenie kwasu hialuronowego
  • Działa bardzo szybko
  • Preparat podawany w formie zastrzyku
  • Granulki na problemy ze stawami skokowymi Bonactive Complex

    3. Bonactive Complex - preparat w formie granulatu, który świetnie sprawdzi się w przypadku rekonwalescencji po przebytych złamaniach i stłuczeniach, ale także jako regularnie przyjmowany suplement w przypadku problemów ze stawem skokowym, występującymi bólami czy nadwyrężeniem podczas treningu.
  • Bardzo bogaty skład zawierający 4 grupy składników: mikro i makroelementy, witaminy, składniki roślinne w formie ekstraktów oraz kompleksy typu osseina czy diosmetyna.
  • Zawiera ogromną ilość wapnia jak na preparat bez recepty
  • Forma zawiesiny nie dla każdego pacjenta może być wygodna
  • Żel na ból okolic stawu skokowego Biofreeze

    4. Biofreeze - żel uśmierzający ból, którego działanie opiera się na chłodzeniu bolących miejsc, przynosząc tym samym ulgę. Idealnie sprawdzi się w leczeniu kontuzji stawu skokowego, ale także bólu związanego ze zwyrodnieniami czy przewlekłym zapaleniem.
  • Naturalny skład
  • Zapach działający jak aromaterapia
  • Działanie chłodzące
  • Nie posiada składnika przeciwzapalnego
  • Działa tylko na objawy bólu
  • Wszystkie produkty przedstawione w rankingu znakomicie sprawdzą się dla osób cierpiących na nawracające bóle stawu skokowego o różnym pochodzeniu, Warto wybrać odpowiedni dla siebie i stosować go regularnie, a z pewnością w niedługim czasie poczujemy różnicę w samopoczuciu.

    Dobry lek na ból w stawie skokowym to nie wszystko

    Co prawda żaden lek bez recepty nie będzie tak skuteczny, jak lekarstwa przypisane przez lekarza. Pamiętajmy jednak, że dobry lek to taki, który jest nie tylko skuteczny, ale i możliwie najmniej inwazyjny. Nie powoduje wielu skutków ubocznych i nie obciążą naszej wątroby. Dlatego, mimo iż ból w stawie skokowym to nic przyjemnego, zamiast faszerować się lekami przeciwbólowymi, czekając, aż samoistnie przeminie, lepiej będzie wziąć byka za rogi i niezależnie od przyczyny takiego stanu rzeczy wybrać się do zaufanego lekarza, który zleci odpowiednie, bezpieczne remedium na naszą przypadłość.

    1. Gleb, Klaudia, et al. “Fizjoterapia po zabiegu endoprotezoplastyki stawu skokowego u pacjenta chorego na hemofilię–opis przypadku.” Acta Haematologica Polonica 46.4 (2015): 318-325.
    2. Zajt-Kwiatkowska, J. O. L. A. N. T. A., et al. “Kinesio taping metoda wspomagająca proces usprawniania fizjoterapeutycznego–wybrane aplikacje kliniczne.” Nowiny Lekarskie 74.2 (2005): 190-194.