Łokieć tenisisty – leczenie objawów przez fizjoterapie i skuteczne maści
Łokieć tenisisty to inaczej entezopatia łokcia, pojawiająca się, kiedy choruje nadkłykieć boczny kości ramiennej. Łokieć tenisisty to schorzenie, które – choć na to wskazuje nazwa – dotyczy nie tylko tenisistów. Zachorować mogą pracownicy biurowi, pracownicy techniczni, mechanicy, krawcowe czy informatycy. Na rozwój choroby narażeni są wszyscy, którzy wykonują często te same, powtarzalne ruchy, przez co pojawia się przeciążenie ścięgien w łokciu i mikrourazy, wywołujące ból, dyskomfort, a także osłabienie siły chwytu. Jakie są przyczyny powstawania tej choroby i jak można jej zapobiegać? Jak skutecznie leczyć łokieć tenisisty?
Menu:
- Co to jest łokieć tenisisty i co ma wspólnego z tenisem?
- Przyczyny powstawania łokcia tenisisty
- Charakterystyczne objawy łokcia tenisisty
- Diagnozowanie zmian w obrębie łokcia
- Jak wyleczyć łokieć tenisisty? Skuteczne maści, domowe sposoby i leczenie u fizjoterapeuty
- Leczenie operacyjne oraz okres rekonwalescencji
- Zapobieganie przyszłym schorzeniom w obrębie łokcia
Łokieć tenisisty – co to jest i czy dotyka tylko tenisistów?
Łokieć tenisisty to choroba, która dotyczy około 10% tenisistów, ale cierpią na nią również pracownicy biurowi, informatycy czy mechanicy. Jest nawet nazywana chorobą zawodową, natomiast jej nazwa to tylko wskazówka kierująca zakres wykonywanych ruchów. Inna nazwa tego schorzenia to entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej, zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej oraz epicondylitis lateralis humeri (nazwa łacińska). Budowa łokcia nie jest przystosowana do wykonywania ciągle tych samych ruchów. Staw łokciowy jest jednocześnie konstrukcją bardzo skomplikowaną, składającą się tak naprawdę z 3 stawów, czyli stawu ramienno-łokciowego, ramienno-promieniowego oraz stawu promieniowo-łokciowego bliższego. Za stabilność stawu odpowiadają więzadła, a ruch w łokciu możliwy jest dzięki licznym mięśniom. Łokieć tenisisty to najczęściej rozpoznawana patologia w tym obszarze. Dawniej myślano, że powodem jest zapalenie stawu łokciowego. W tej chwili jednak wiadomo, że łokieć tenisisty jest spowodowany zmianami degeneracyjnymi, związanymi z przeciążeniem i urazami.
Łokieć tenisisty – przyczyny powstawania
Łokieć tenisisty nie jest schorzeniem atakującym jedynie tenisistów. W zasadzie tylko 10% osób uprawiających ten sport cierpi na podobne dolegliwości. Chorują za to liczni pracownicy fizyczni i biurowi, którzy wiele godzin dziennie wykonują te same, powtarzalne czynności. Tymczasem wszelkie powtarzające się napięcia w obrębie łokcia, a także urazy mogą prowadzić do rozwoju tej choroby. Oczywiście, prawdopodobieństwo zwiększa się, jeśli kiedyś miała miejsce kontuzja łokcia. Także palenie i otyłość zwiększają ryzyko zachorowania na łokieć tenisisty. Ból może być spowodowany urazem, albo mieć charakter nieurazowy. Przeciążenie ECRB, czyli prostownika promieniowego krótkiego nadgarstka, powoduje mikrourazy i stan zapalny łokcia. Pojawia się osłabienie przyczepu ścięgien mięśni, a nawet uwięźnięcie gałązki skórnej nerwu promieniowego, wywołujące ból, dyskomfort, trudności z czuciem i osłabienie siły chwytu.
Jeśli chodzi o łokieć tenisisty, przyczyny związane są z powtarzalnością ruchu przy braku innej aktywności, która mogłaby rozruszać łokieć w odpowiedni sposób. Schorzenie to pojawia się najczęściej w wieku 30-50 lat i z jego powodu cierpi coraz więcej osób. Powtarzalne skręcanie nadgarstka przy wkręcaniu czegoś, albo specyficzny układ rąk podczas wielogodzinnego pisania na klawiaturze to niektóre przyczyny problemu. Podsumowując, czynności, które mogą przyczyniać się do rozwoju schorzenia to:
- granie w tenisa, squasha i inne sporty, które wymagają używania rakiety,
- granie w golfa – w tym przypadku może rozwinąć się też łokieć golfisty, który jest podobnym, ale innym schorzeniem,
- systematyczne używanie młotka, śrubokręta, klucza, a nawet komputera,
- regularne przekręcanie klucza w zamku.
Łokieć tenisisty – objawy wskazujące na zmiany degeneracyjne
Objawy łokcia tenisisty są dość charakterystyczne, dlatego diagnoza nie powinna być trudna. Wielogodzinny, specyficzny układ rąk wywołuje w końcu ból w specyficznych sytuacjach. Pojawia się ból łokcia przy podnoszeniu, przy zginaniu, czasem przy dotyku. To ból wzdłuż kości przedramienia i powyżej stawu łokciowego, ale ulokowany po zewnętrznej stronie. Ból łokcia po zewnętrznej stronie wskazuje na łokieć tenisisty, podczas gdy ból od wewnętrznej strony wskazuje na łokieć golfisty. To dwa różne schorzenia, które należy leczyć w nieco inny sposób. Co warto wiedzieć o objawach?
- ból łokcia najpierw jest łagodny, jednak z czasem się nasila, jeśli nie podejmie się żadnych działań zaradczych i nadal nadwyręża rękę
- ból może rozciągać się od zewnętrznej strony łokcia aż do przedramienia, a nawet do nadgarstka
- ból może stwarzać problemy w codziennym życiu, sprawiając, że proste czynności staną się kłopotliwe – nawet chwytanie przedmiotów, obracanie klamki, przekręcanie klucza w drzwiach, albo trzymanie zwykłego kubka czy szklanki może być bolesne i wywoływać dyskomfort
- ból może pojawić się także przy naciskaniu różnych obszarów ręki – zwłaszcza dotyczy to samego łokcia.
Diagnozowanie degeneracji w obrębie łokcia
Diagnostyka w przypadku łokcia tenisisty nie jest wcale trudna. Ortopeda przeprowadzi wywiad z pacjentem, który powinien dokładnie opowiedzieć o odczuwanych dolegliwościach. Na pewno wykona zdjęcie RTG (AP i boczne), by sprawdzić czy nie pojawiły się zmiany zwyrodnieniowe oraz czy kiedyś nie miał miejsca jakiś uraz łokcia. RTG wykonuje się zwykle na obu łokciach, nawet jeśli problem występuje tylko w jednym. Chodzi bowiem o dokładne porównanie jednego z drugim. W postawieniu poprawnej diagnozy pomaga także test Cozena. Na czym polega? Można go przeprowadzić na 2 sposoby, przy czym w każdym z nich chodzi o pokonanie oporu i dolegliwości, które ewentualnie się przy tym odczuwa. W pierwszej odmianie badany ma zgiętą rękę, a lekarz próbuje ją wyprostować. W drugim przypadku zaś ręka pacjenta jest prosta, a lekarz próbuje ją zgiąć. Gdy przy tych próbach pojawia się ból, wskazuje to na łokieć tenisisty.
Jak leczyć łokieć tenisisty? Leczenie zachowawcze zazwyczaj wystarcza
Czy istnieją domowe sposoby na łokieć tenisisty? Schorzenie to powinno być wręcz najpierw leczone w taki sposób, a dopiero później – jeśli leczenie zachowawcze nie przyniesie poprawy – trzeba zdecydować się na operację. Leczenie łokcia tenisisty jest możliwe przy pomocy odpowiednich maści, wypoczynku, zabiegów czy ćwiczeń. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nie każdy ból można zlikwidować samodzielnie – zwłaszcza jeśli nie została postawiona konkretna diagnoza. Lekarz ortopeda powinien stwierdzić, że to rzeczywiście łokieć tenisisty – wówczas można wdrożyć stosowne leczenie. Są jednak sposoby, z których możemy skorzystać sami:
- zastosować leki przeciwbólowe,
- masaż,
- odpowiednie ćwiczenia na łokieć tenisisty,
- tejpy,
- stabilizatory,
- a także skuteczne maści na łokieć tenisisty (o nich trochę niżej).
Preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne, łagodzące ból, powinny mieć w sobie składniki, które zmniejszą lub zlikwidują całkiem odczuwane dolegliwości. Najlepsza maść na łokieć tenisisty to ta zawierająca wyciąg z czarciego pazura, miłorząb japoński, mentol, aloes. Środki powinny być regularnie wmasowywane w bolący obszar – tylko wówczas można zauważyć poprawę. Taka terapia pomoże złagodzić ból w zaawansowanym stadium choroby i wesprze leczenie w stadium początkowym, gdy dolegliwości nie są jeszcze bardzo nasilone. Leczenie zachowawcze można podzielić na następujące grupy:
1. Maści
Łagodzenie bólu u osób cierpiących na łokieć tenisisty jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich maści, jak maść końska na łokieć tenisisty. Zawierają one składniki przeciwzapalne i przeciwbólowe, które pomagają pozbyć się bólu. Co warto zastosować? Oto krótki ranking:
2. Odpoczynek i regeneracja
Warto pozwolić ręce odpocząć, by stan samoistnie mógł ulec poprawie. W wielu przypadkach odpoczynek pozwala na skuteczną regenerację, zmniejszając dolegliwości bólowe, a nawet likwidując problem.
3. Leczenie domowe – czyli samodzielne okłady, masaże, ćwiczenia
Jeśli ktoś zachorował na łokieć tenisisty, leczenie domowe może przynieść ulgę. Powinno polegać nie tylko na odpoczynku, ale też stosowaniu okładów z lodu, masowaniu obolałego miejsca (na przykład przy pomocy specjalnych maści), a także na wykonywaniu określonych ćwiczeń. Celem tych zabiegów jest zmniejszenie bólu i pozbycie się dolegliwości.
4. Fizjoterapia + ćwiczenia + opaski na łokieć
Opaska na łokieć tenisisty stabilizuje dane miejsce, zapobiegając dalszym urazom. Powinna być dobrana przez ortopedę, ponieważ istnieją różne ich rodzaje. Stosowana na łokieć tenisisty opaska noszona jest na całym łokciu lub na przedramieniu. Sprawdzi się też fizjoterapia, przynosząca ulgę pacjentom ze zmianami zwyrodnieniowymi, bólem czy urazami. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą okazać się ogromnie pomocne, jednak nie można po nie sięgać w fazie ostrego bólu. Dopiero po dłuższym odpoczynku i regeneracji łokcia można przystąpić do regularnych ćwiczeń. Jakich?
- rozciąganie mięśni prostowników nadgarstka i palców
- wyprost rąk w stawach łokciowych, w pozycji leżącej, przy ustawieniu rąk pod kątem 90 stopni, wierzchem dłoni do podłogi
- ćwiczenia z ciężarkiem, polegające na opuszczaniu i unoszeniu nadgarstka przy zgiętym łokciu
- ćwiczenia aktywizujące stabilizatory dolne łopatki, polegające na unoszeniu piłki w czasie leżenia na boku
- ćwiczenia wzmacniające mięśnie prostowników nadgarstka i palców z użyciem taśmy, polegające na jej rozciąganiu.
5. Zastrzyki z kortykosteroidami
Blokada sterydowa słusznie zwana jest też przeciwbólową lub ortopedyczną. Kortykosteroidy wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i immunosupresyjne. Zastrzyk z nich zmniejsza stan zapalny i powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych, odczuwanych przez pacjenta.
6. Zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków
Do leczenia łokcia tenisisty wykorzystuje się zabiegi z użyciem ultradźwięków. Fala ultradźwięków przenika przez skórę, wykonując mikromasaż tkanek, który działa na nie przeciwbólowo. Popularnym zabiegiem na łokieć tenisisty jest także fala uderzeniowa, stymulująca regenerację tkanek, działająca przeciwbólowo i relaksująco.
7. Osocze bogatopłytkowe
Leczenie urazów osoczem bogatopłytkowym staje się coraz popularniejsze. Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym stymuluje regenerację uszkodzonych ścięgien, mięśni, więzadeł, chrząstki lub kości, jednocześnie zmniejszając ból.
Operacja łokcia tenisisty jest zawsze ostatecznością – trzeba się jej poddać, jeśli wymienione wyżej sposoby zawiodą. Gdy ktoś cierpi na łokieć tenisisty ćwiczenia połączone ze stosowaniem maści, masażami i zabiegami zwykle przynoszą poprawę, więc operacje są wykonywane tylko w ciężkich przypadkach. Jak długo trwa leczenie? Wszystko zależy od diagnozy i stopnia zaawansowania choroby, więc trudno wskazać jednoznacznie czas terapii. Na pewno lepiej zapobiegać niż leczyć.
Operacja na łokieć tenisisty i inwazyjne zabiegi
Operacja łokcia tenisisty jest ostatecznością, na którą trzeba się zdecydować gdy leczenie zachowawcze nie pomoże. Zapalenie kłykcia łokciowego powinno najpierw być leczone domowymi sposobami, maściami przeciwbólowymi, oszczędzaniem ręki, a później ćwiczeniami i zabiegami. Dopiero kiedy stan jest bardzo zaawansowany, a inne metody nie działają, trzeba się poddać operacji. Zabiegi operacyjne mogą mieć różny charakter – zabiegu otwartego lub artroskopowego. Artroskopia jest zabiegiem chirurgicznym, pozwalającym na zmniejszenie pooperacyjnych dolegliwości. Sama rehabilitacja jest zaś czasem leczenia łokcia tenisisty, a nie skutków operacji. Wykonuje się tylko kilka punktowych nacięć, przez które wprowadza się mikrokamerę oraz narzędzia o podobnej średnicy (2-4 mm). Jeśli chodzi o łokieć tenisisty operacja może też być zabiegiem otwartym, którego celem jest uwolnienie rozcięgna mięśnia prostownika wspólnego palców. Zabieg jest wówczas trudniejszy, a dochodzenie do zdrowia trwa dłużej. Okres rehabilitacji trwa 4-6 miesięcy.
Jak dbać o łokieć i zapobiegać przyszłym schorzeniom?
Łokieć tenisisty jest schorzeniem, które nie tworzy się z dnia na dzień. Jest to choroba, która rozwija się stopniowo, będąc skutkiem przeciążenia ręki, mikrourazów które w niej powstają, jej nadwyrężania oraz systematycznego wykonywania takich samych czynności, z podobnym ułożeniem ręki. Warto w porę zadbać o przeciwdziałanie powstawaniu łokcia tenisisty, żeby później nie musieć walczyć ze skutkami tej choroby. Dla zdrowia ważny jest odpoczynek ręki, regularne wykonywanie ćwiczeń które zapobiegną powstawaniu skurczu mięśni, a także stosowanie się do zasad ergonomii pracy. W biurze czy w zakładzie warto robić sobie co jakiś czas przerwy, rozruszać ręce lub pozwolić im odpocząć. Trzeba zadbać o ustawienie krzesła na właściwej wysokości, dbać o układanie rąk na blacie, ale z pozostawieniem łokcia poza nim, a po wielu godzinach w pracy nie przemęczać łokci wykonywaniem podobnych czynności (na przykład pisaniem na komputerze) także i w domu.
Bibliografia
- Gryszczyńska, Agnieszka, and Bogna Opala. “Palma sabalowa (Sabal palmetto l odd., s aw palmetto) w łagodnym rozroście gruczołu krokowego.” (2011).
- Lev, L. “Palma sabalowa-skuteczna na prostate.” Zdrowa Żywność-Zdrowy Styl Życia 4 (1999).
- Nawrot, Joanna. “Surowce roślinne stosowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego.” Herba Polonica 55.4 (2009).
- Agbabiaka, Taofikat B., et al. “Serenoa repens (saw palmetto).” Drug safety 32.8 (2009): 637-647.
Parę dni temu lekarz stwierdził u mnie łokieć tenisisty… Na początku pomyślałam, że to dziwne, przecież ja nigdy w tenisa nie grałam!
Poszperałam trochę… tak trafiłam tutaj 🙂 … i okazuje się, że od pisania na klawiaturze też można to dostać. Najbardziej mnie boli, że musiałam wziąć wolne… A niestety nie za to mi płacą. 🙁
Czekam na pierwszą wizytę u rehabilitanta na terapii manualnej i opakowanie maści, które przepisał mi lekarz. Oby efekty przyszły szybko…
Witam w klubie 🙂
Przeciążenie ramienia na siłowni = diagnoza łokieć tenisisty. W moim przypadku podwójna tragedia, bo nie mogę nawet robić FBW treningów. Z ręką trzeba uważać a siedzenie w domu to nie dla mnie, bo po prostu zeświruje.
U mnie też obowiązkowo fizjoterapia i… fizjoterapia. Lekarz wspominał coś o nakłuciach, ale to chyba w bardziej zaawansowanych przypadkach, z tego co wyczytałem.
O żadnych kremach u mnie nie wspominał. Dasz więcej informacji? Może trafiłem na niekompetentnego buca, czy coś.
Wiesz, do tej pory, jak czytałam na forach tematy o łokciu tenisisty, też nie słyszałam, żeby lekarze przepisywali cokolwiek poza skierowaniem na rehabilitacje i terapie.
Osobiście, byłam w nowej klinice pod Wrocławiem. Może po prostu mają tam nieco inne podejście do tego leczenie… Bardziej holistyczne?
Ciężko mi to ocenić, ale nie musisz od razu myśleć o swoim lekarzu jak o niekompetentnym “bucu”. Po prostu mój jest zwolennikiem właściwości czarciego pazura i kazał mi ten krem sobie załatwić, bo przyśpiesza bardzo regenerację stawu w łokciu.
U mnie mija właśnie 2 tydzień rehabilitacji. Efekty są, ale przede mną jeszcze prawie 4, więc nie chcę się za szybko “podniecać”. Maść mi bardzo pomaga. Czuję, że ręka się rozluźnia, mięśnie i stawy tak nie bolą.
zubert1980 – rehabilitant “przepisał” ci jakieś ćwiczenia do wykonywania w domu?
Jo, kazał robić w domu. Pierwsze 3 z tych https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/kinezyterapia/cwiczenia-czynne/151814,lokiec-tenisisty-lokiec-golfisty. Dają radę, ale jednak nie ma to jak ćwiczyć pod okiem lekarza.
Treningi sobie całkowicie odpuściłem… jak wyleczę się to do nich wrócę.
Aha, szukałem trochę o tym czarcim pazurze i od cholery piszą o właściwościach przeciwzapalnych. Może sam na własną rękę bym go sobie zamówił? Skoro w innych klinikach to robią, to musi coś w tym być.
Pozdrawiam!
Stosowanie maści nie ma wielu przeciwwskazań. Jest łagodniejsza od leków, więc ją mogę ci w 100% polecić bez obaw, że ci zaszkodzi. 🙂
Ja dostałam od lekarza namiary na Harpagon. Tylko w jednym miejscu można ją zamówić https://harpagonforte.pl/. Ostrzegał mnie chyba z 5 razy, żeby nie bawić się w podróbki, bo wtedy maść w ogóle nie działa a on wychodzi w oczach pacjenta na naciągacza, który wciska im jakieś “cudowne” kremy.
Z tego, co wiem, tylko ta jest 100% przebadana i dlatego ma taką wysoką skuteczność.
Również pozdrawiam i dużo zdrowia.
Dzień dobry. Jak się ma stwierdzony łokieć tenisisty to trzeba unieruchamiać rękę? Przyznam się, że nie pamiętam, żeby lekarz mi o tym wspominał. I sam nie wiem czy jakiś temblak jest wskazany, czy nie.
Wiesz, takie rzeczy najlepiej jest konsultować ze swoim lekarzem. Jak zapomniałeś się o coś zapytać – zadzwoń do niego. To nie problem.
Z tego co ja wiem – rękę warto ustabilizować w jakiejś szynie naramiennej, ale też nie może to być w nieskończoność. U mnie było to ok 7 dni. Jak zaczęło się wszystko goić i rehabilitacja pomagała – już nie było takiej potrzeby.