Jaki lek przeciwzapalny na stawy wybrać? Ranking suplementów
Reumatoidalne zapalenie stawów to częsta dolegliwość dotykająca osób w różnym wieku. Na rynku istnieje wiele różnego rodzaju środków, które pomogą nam czy to uśmierzyć ból związany czy to złagodzić stan zapalny. Dlatego też, jeżeli zastanawiasz się nad tym jaki lek na stawy będzie bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem Twoich problemów, zapoznaj się z naszym zestawieniem różnych metod leczenia oraz dowiedz się jak lek przeciwzapalny na stawy może przynieść korzystny wpływ na nasze zdrowie!
Menu:
- Leki przeciwzapalne a suplementy diety
- Co pomaga na stawy? Bóle stawów – leki i suplementy
- Ogólnodostępne leki przeciwzapalne bez recepty
- Lek na ból stawów w formie maści i żelów przeciwbólowych
- Maść na ból stawów – na receptę czy uniwersalna?
- Żel na stawy na receptę
Leki przeciwzapalne a suplementy diety
“Przede wszystkim powinniśmy rozróżnić lek przeciwzapalny na stawy, od suplementu diety. Te pierwsze działają doraźnie, uśmierzając ból i niwelując stan zapalny. Są skuteczne, ale jednocześnie obarczone pewnym ryzykiem powikłań i skutków obocznych. Do najpopularniejszych środków tego typu należy Apo-Napro, Ortopedina czy Structum. Są to leki ,których w żadnym wypadku nie powinniśmy brać na własną rękę, ponieważ do ich licznych skutków ubocznych zalicza się nagłe przybranie na wadze, stany depresyjne a nawet możliwość wczesnego poronienia, w przypadku ciąży! Jak informuje Poradnik Zdrowia są to leki steroidowe, które bardzo obciążają nasze nerki i wątrobę, dlatego sięgajmy po nie tylko w ostateczności, po konsultacji z reumatologiem, który po wnikliwych badaniach dobierze nam najlepszy lek na ból stawów z tej grupy.”
Co pomaga na stawy? Bóle stawów – leki i suplementy
Suplementy diety zaś, uzupełnią ewentualne niedobory mikro i makroelementów w naszym organizmie. Chociaż liczne badania wskazują na to, że składniki odżywcze lepiej jest wchłaniać bezpośrednio z żywności, a nie w formie tabletek, w niektórych przypadkach warto wspomóc wybrany lek na bolące stawy dodatkową suplementacją. Przyjmuje się, że w przypadku chorych stawów i kości powinniśmy dostarczać sobie więcej kolagenu i witaminy D3, która w znaczący sposób wpływa na procesy metaboliczne kości. Pamiętajmy jednak, że co firma farmaceutyczna to inne środki i rozwiązania a suplementy diety nie pomogą nam doraźnie na ból stawów. Dlatego zanim wydamy fortunę na suplementy na bolące stawy, przyjrzyjmy się wnikliwie naszej diecie i wprowadźmy do niej pewne zmiany (więcej info tutaj)
Ogólnodostępne leki przeciwzapalne bez recepty
Trzecia kategoria to leki przeciwzapalne na stawy bez recepty, zazwyczaj są to mniej i bardziej złożone środki przeciwbólowe. Oprócz popularnego paracetamolu czy aspiryny, możemy sięgnąć również po tabletki takie jak
- Opokan,
- Nuforen Forte mięśnie i stawy,
- Voltaren Express Forte.
Pamiętajmy jednak, ze organizm szybko wyrabia sobie tolerancje na większość tego typu środków i nie są one pozbawione skutków ubocznych. Dlatego starajmy się sięgać po tego typu środki w ostateczności.
Lek na ból stawów w formie maści i żelów przeciwbólowych
W życiu nie mamy czasu na przewlekłe terapie i nie chcemy by ból utrudniał nam funkcjonowanie i zmuszał do rezygnacji z codziennych aktywności. Odpowiedzią na te potrzeby są preparaty na ból stawów dostępne w aptekach i internecie. Ostatnią formą leków na stawy, jaki omówimy są preparaty działające miejscowo. Czyli maści, żele czy kremy do wcierania w obolałe miejsca. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że trafiają bezpośrednio do źródła bólu, nie upośledzając innych funkcji naszego organizmu. Dobrze zaaplikowane są skuteczne i szybko uśmierzają nieprzyjemne dolegliwości. Wśród wielu preparatów na rynku, warto wybrać taki który zadziała nie tylko na objawy, ale również na źródło bólu. Oczywiście wszystko to zależy od tego czego szukasz, jednak pewne cechy mogą skutecznie przesądzić o skuteczności i wygodzie stosowania określonych preparatów.
Na podstawie ankiety przeprowadzonej na forach medycznych, możemy stwierdzić że pod tym względem zdecydowanie najlepiej wypada żel Harpagon Forte Max. Poniżej, przedstawiamy również inne popularne preparaty tego typu.
1. Harpagon Forte Max
- Na plus: Maść działa nie tylko przeciwbólowo ale również łagodząco. Przeciwdziała występowaniu bólu i działa na bóle kostne. Działa dokładnie w miejscu występowania bólu, nie tylko na objaw ale i na przyczynę.
- Na minus: Podobnie jak inne preparaty wymaga regularnego stosowania, zwłaszcza u pacjentów z bólem przewlekłym.
2. Himalaya Rumalaya – żel kojący
- Na plus: Zaletą żelu jest zawartość składników pochodzenia roślinnego. Które są bezpieczne i mogą wykazywać łagodne działanie kojące.
- Na minus: Żel nie zawiera niestety składników, które mogą w sposób aktywny łagodzić ból.
3. Voltaren Max
- Na plus: Zawiera składniki przeciwbólowe w dużej dawce, przez co z powodzeniem łagodzi ból i obrzęk.
- Na minus: Dodatkowym składnikiem żelu jest olejek eukaliptusowy, jego silny, charakterystyczny zapach może być długo wyczuwalny na skórze, może powodować podrażnienia.
4. Diklofenak Lgo – żel przeciwzapalny
- Na plus: Zawiera popularne składniki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jest zwykle dobrze tolerowany przez większość chorych.
- Na minus: U części osób może wywołać silne podrażnienie a nawet pokrzywkę i alergię. Nie zaleca się żelu u osób, uczulonych na kwas salicylowy.
5. Farmina, maść bursztynowa
- Na plus: Maść zawiera dużą ilość składników pochodzenia naturalnego, które rzadko wykazują działanie alergizujące.
- Na minus: W preparacie nie ma jednak aktywnych składników przeciwbólowych. Małe opakowanie może nie wystarczyć na całą kurację.
6. Maść końska rozgrzewająca
- Na plus: Bywa pomocna w sezonie jesienno-zimowym. Przyjemnie rozgrzewa stawy łagodząc dolegliwości bólowe.
- Na minus: Minusem maści jest to, że może podrażniać, działać alergizująco i wywoływać rumień.
Maść na ból stawów- na receptę czy uniwersalna?
Niestety nie istnieje coś takiego jak sprawdzona i najlepsza maść na stawy dla wszystkich. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na podane leki. Pamiętajmy również, że metody leczenia powinniśmy dostosować bezpośrednio do przyczyn naszych dolegliwości. Dlatego warto jest poradzić się swojego lekarza rodzinnego lub nawet popytać bliskich czy mogliby polecić maść na stawy, którą sami stosowali.
Żel na stawy na receptę
Istotny jest również fakt, że oprócz leków bez recepty na rynku farmaceutycznym dostępne są również produkty na receptę. Takie jak maść na bolące stawy czy żel na stawy, czy bodaj najlepszy preparat na stawy, jakim są specjalne plastry. Pamiętajmy jednak, by nie sięgać po nie bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Nawet jeżeli zostały w naszej apteczce np. po ostatnim leczeniu. To leki, które mają określone działanie i przeciwwskazania, dlatego używanie ich na bolące stawy – bez zapoznania się z przyczynami takiego stanu rzeczy, jest po prostu nierozsądne. Zaś potencjalne reakcje alergiczne to tylko jedna z wielu nieprzyjemnych konsekwencji, których możemy doświadczyć.
Maść przeciwzapalna na stawy nadaje się idealnie na początkowy i nawet bardziej zaawansowany ból stawów
Dlatego na początku, gdy ból jest jeszcze łagodny, lepiej będzie sięgnąć po dostępną bez recepty maść na ścięgna. Ta rozgrzeje obolałe części ciała i złagodzi objawy stanu zapalnego. Podobne działanie ma również maść przeciwzapalna na stawy. Jeżeli chcemy przyspieszyć i wzmocnić jej działanie, przed aplikacją przygotujmy obolałe miejsce poprzez odpowiedni masaż rozgrzewający, który pozwoli aktywnym składnikom szybciej wchłonąć się w głąb skóry.
Podsumowanie
Pamiętajmy, że kiedy dokucza nam np. ból nadgarstka – maść tudzież krem na stawy będzie najmniej inwazyjnym, a jednocześnie wysoce skutecznym remedium na tę dolegliwość.
Bibliografia
- Lisowska, Barbara, Maria Rell-Bakalarska, and Lidia Rutkowska-Sak.; Niesteroidowe leki przeciwzapalne–blaski i cienie.; Reumatologia 44.2 (2006): 106-111.
- Reguła, Jarosław, et al.; Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w Polsce—badanie ankietowe u 38 tysięcy chorych.; Gastroenterologia Kliniczna. Postępy i Standardy 3.2 (2011): 72-78.
- Zając, Marianna, E. Pawełczyk, and A. Jelińska.; Chemia leków.; Poznań: Wydawnictwo Naukowe Akademii Medycznej w Poznaniu (2006): 540-563.
- Dobrogowski, Jan, et al.; Zasady kojarzenia leków w terapii bólu.; Palliative Medicine in Practice 1.1 (2007): 6-15.
Cześć. Od dwóch miesięcy zaczęłam bardziej dbać o swoje stawy i chciałabym zastosować jakąś suplementację, która pozwoli mi poprawić ich stan. Do tej pory używałam ziołowych preparatów, jakichś ziołowych okładów z gorczycy i innych mieszanek. Powiem, że skuteczność była znikoma :c.
Nie chcę niczego na receptę, wolałabym posmarować i mieć z głowy. Czy możecie coś polecić?
Z autopsji – jak bolą cię stawy to warto zadziałać od razu ze wszystkich “frontów”. Brałem przez wiele miesięcy tabletki regenerujące chrząstkę, ale dopiero po dodaniu maści z czarciego pazura i ćwiczeń na stawy zobaczyłem oszałamiające efekty.
Moim celem jest przygotowanie się do pół maratonu i przez ostatnie pół roku moje kolana się tak zregenerowały, że myślę, ze to zrobię!
Tylko chcę cię przestrzec, żebyś nie opierała się tylko na jednym rodzaju “leczenia”.
No nie wiem… po tabletkach to mnie non stop brzuch boli… A podobno w suplementach dodają jakieś świństwa i cukier a nie PRAWDZIWE SKŁADNIKI.
Chcę krem, bo uwielbiam masaże lecznicze i krem mogłabym sobie dokładnie wcierać. Czy ten z czarcim pazurem bardzo śmierdzi? Nie słyszałam o takim, ale brzmi jakby stał na jednej półce z maścią końską i innymi ziołówkami.
Na siłę cię namawiać nie mam zamiaru… Chociaż na ćwiczeniach rehabilitacyjnych się skup.
Nie, nie pachnie brzydko, jeśli to masz na myśli, ani ziołowo. Po 5 minutach nie czuć już zapachu. Ubrań też nie brudzi a smarowałem się nim często 3 minuty przed ubraniem się. Pewnie dla kobiet to istotne, dla mnie mniej. W zasadzie to co mam się tak rozpisywać… wszystkiego możesz dowiedzieć się stąd https://harpagonforte.pl Co się liczy to to, że działa nawet na świdrujące bóle reumatyczne (cholerstwo dopadło moją matkę i praktycznie zniszczyło jej życie, krem pomaga funkcjonować). W zasadzie to tyle.
Po tylu latach stosowania różnych preparatów zaczynam już myśleć, że moje stawy kolanowe to tylko operacja uratuje. Szczególnie, gdy człowiek ma 50 lat i czasy młodości dawno za sobą.
Proszę Pana, nie można się poddawać! Są też skuteczne preparaty, wymaga to oczywiście cierpliwości i dobrego reaserchu jednak da się. Rehabilitacja też bardzo pomaga.
Kiedyś była tylko maść końska i okłady z kapusty – to były realia prlowskiej medycyny. Teraz wybór kremów, maści, tabletek i zabiegów jest taki duży, że głowa może rozboleć.
Tylko trzeba próbować, co zadziała w Pana przypadku.