Bóle stawów – leczenie i podstawowe badania

bóle stawów leczenie farmakologiczne i potrzebne badania

Dokuczliwy, niemijający samoistnie ból stawów to częsta dolegliwość. W wielu przypadkach, możemy uporać się z nimi sami, stosując odpowiednią profilaktykę oraz wzmacniając układ odpornościowy naszego organizmu. W innych przypadkach konieczna może być konsultacja z lekarzem, w celu określenia źródła bólu i podjęcia odpowiedniej kuracji. Nie zawsze jednak sam wywiad z pacjentem daje jednoznaczny wynik odnośnie diagnozy. Czasami konieczna jest bardziej wnikliwe przyjrzenie się zagadnieniu. W artykule opowiemy więcej o tym jak wziąć się za leczenie, aby w końcu pozbyć się tego uporczywego bólu stawów.
Menu:

Bolące stawy – leczenie zacząć powinniśmy przede wszystkim od diagnozy i badań

Jeżeli trafiłeś do tego artykułu, to zdajesz sobie sprawę, jak nieprzyjemny jest ból wywołany przez stawy, szczególnie, gdy dotyka Cię rano bądź w nocy. Załóżmy więc, że dokucza Ci zapalenie stawów. Jakie badania powinieneś wykonać, by wiedzieć z jakim typem choroby zmaga się Twój organizm?

Bóle stawów i mięśni – jakie badania powinienem wykonać?

Wbrew pozorom, diagnostyka chorób o podłożu reumatologicznym nie jest tak trudna jak mogłaby się wydawać, i co ważniejsze, jest w pełni refundowana przez narodowy fundusz zdrowia. Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów wymaga jednak odpowiednich leków, szczególnie, gdy objawi się ono u dzieci.


Morfologia krwi i profil kości

Podstawowym badaniem które pomoże określić podłoże choroby jest oczywiście morfologia krwi, to badanie które warto wykonywać regularnie niezależnie od tego czy aktualnie skarżymy się na jakieś dolegliwości czy też nie. Pokazuje ona stan ogólny naszego organizmu oraz ewentualne niedobory lub nadmiar poszczególnych związków chemicznych w naszej krwi. Oddając krew do badań, poprośmy również o tak zwany profil kości, czyli badania poziomu wapnia, fosforu, oraz innych składników kluczowych dla budowy i regeneracji układu kostno-stawowego. Dodatkowo pozwala obliczyć średnią objętość erytrocytów oraz stężenie hemoglobiny, które są potrzebne do późniejszej analizy. Kompleksowo wykonane badania pozwolą, aby zażywane leki były jak najlepiej dobrane, nawet przy zaawansowanych chorobach zwyrodnieniowych stawów biodrowych i kolanowych.

Diagnostyka Obrazowa

Drugim istotnym elementem jest prześwietlenie bolącego stawu, za pomocą promieni rentgenowskich, ultrasonografu tudzież rezonansu magnetycznego. W ten sposób wnikliwiej przyjrzysz się ewentualnym zmianom i deformacjom stawów, oraz ich ogólnej kondycji. Kiedy już odbierzesz swoje wyniki, będziesz mógł udać się do lekarza specjalisty, który po ich dogłębnej analizie zleci Ci odpowiednie leczenie.
bole stawow przyczyny

Bóle stawów – leczenie po pełnej diagnozie

Ze swoimi wynikami powinieneś udać się do swojego lekarza rodzinnego, który skieruje Cię do reumatologa, osteopatologa lub na rehabilitacje. Dalsze leczenie, zależne będzie od wytycznych lekarza. W międzyczasie pamiętaj o odpowiedniej profilaktyce. Wzbogać swoją dietę o odpowiednie suplementy na bóle stawów (leczenie takimi preparatami często daje bardzo wymierne korzyści) i produkty bogate w kwasy omega 3, takie jak ryby morskie, orzechy czy siemię lniane. By ułatwić przyswajanie wapnia przez kości, suplementuj witaminę D3 która odgrywa kluczową rolę w tym procesie.

Gimnastyka i ruch – nawet taka wykonywana w zaciszu domowym, zapobiegnie zwyrodnieniu naszych stawów i wzmocni prawidłową postawę, a przy tym odpowiednio wykonywane ćwiczenia zniwelują obecny już ból stawu. Doskonale widać to na poniższym wideo!

Podsumowując – świat się nie kończy na bolących stawach!

Nie obawiaj się również sięgać po doraźne środki uśmierzające ból takie jak Harpagon Forte Max. To żel na stawy, który nie tylko złagodzi objawy bólu, ale również zneutralizuje jego przyczyny, jest więc twoim silnym sprzymierzeńcem w walce z bólami układu kostno-stawowego.

Bibliografia

  1. Bączyk, Grażyna.; Przegląd badań nad jakością życia chorych na reumatoidalne zapalenie stawów.; Reumatologia 46.6 (2008): 372-379.
  2. Tłustochowicz, Witold, et al.; Stanowisko Zespołu Ekspertów Konsultanta Krajowego ds. Reumatologii w sprawie diagnostyki i terapii reumatoidalnego zapalenia stawów.; Reumatologia 46.3 (2008): 111-114.
  3. Jankowska-Polanska, Beata, and Jacek Polanski.; Methods of evaluation of the quality of life in rheumatic diseases.; Reumatologia 52.1 (2014): 69.
  4. Hass, William K., et al.; Joint study of extracranial arterial occlusion: II. Arteriography, techniques, sites, and complications.; Jama 203.11 (1968): 961-968.