Glukozamina na stawy – opinie, działanie i skutki uboczne

glukozamina na stawy czy działa?

Glukozamina jest organicznym związkiem chemicznym, należącym do grupy aminocukrów, który wedle popularnej opinii przyczynia się do odbudowania chrząstki stawowej, a także do zmniejszenia bólu stawów. Glukozamina na stawy może być przyjmowana pod różnymi postaciami – w płynie lub w tabletkach do połknięcia, albo w formie tabletek do przygotowywania roztworu. Można ją przyjmować doustnie lub wmasowywać w skórę w miejscu bolących stawów. Istnieją także preparaty z glukozaminą, przeznaczone do stosowania domięśniowego. Czy lepsza jest glukozamina w tabletkach czy do stosowania zewnętrznego? Jakie są najlepsze produkty z glukozaminą i jakie skutki uboczne mogą wywoływać?


Menu:

Co to jest glukozamina?

Glukozamina (łac. Glucosaminum) jest to pochodna glukozy, w której grupa hydroksylowa w pozycji 2 zastąpiona została grupą aminową. Syntetyzowana z glukozy glukozamina jest z kolei prekursorem wielu innych biocząsteczek, jak na przykład heparyna. Glukozamina w sposób naturalny występuje w ludzkim ciele, jednak – jak to zwykle bywa – z czasem jej poziom zmniejsza się. Spadek jej stężenia może być jednak odnotowany także i w młodym wieku. Zużycie stawów obserwowane jest między innymi u osób otyłych, tych, którzy uprawiają sporty bez wcześniejszego przygotowania do nich, a także u tych, u których urazy stawów były źle wyleczone. W preparatach przeznaczonych do uzupełniania poziomu glukozaminy występuje ona pod postacią chlorowodorku. Często spotykany jest także siarczan glukozaminy. Jednak czy będzie ona pomocna w procesie leczenia stawów?
Glukozamina działanie

Glukozamina na stawy czy może jednak kolagen?

Ból stawów to dość powszechna dolegliwość, która jednak potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Może być skutkiem urazu mechanicznego, przeciążenia lub jakiegoś stanu zapalnego, który pojawił się w organizmie. Może mieć charakter przewlekły lub krótki, zapalny lub niezapalny i różne nasilenie. Zawsze jednak utrudnia normalne funkcjonowanie, więc trudno się dziwić, że cierpiące osoby poszukują jakiegoś środka, który ukoi ból. Polecany jest im kolagen oraz glukozamina. Właśnie przez to większość osób się zastanawia czy lepszą pomocą będzie na stawy kolagen czy glukozamina?
Wiadomo przede wszystkim, że cykliczna suplementacja będzie mieć z pewnością w jednym i drugim przypadku pozytywne efekty.

Warto jednak podkreślić, że stawy mogą boleć także z przeciążenia, albo w wyniku różnych innych stanów chorobowych, na przykład nowotworu chrząstki. Bóle mogą też być spowodowane otyłością czy uprawianiem sportu bez uprzedniego przygotowania. W takich wypadkach należy wdrożyć odpowiednią terapię – na przykład schudnąć lub podjąć leczenie urazu mechanicznego. Ból stawów może mieć różne przyczyny, więc nie ma na niego jednego, skutecznego środka.

Preparaty z glukozaminą – lek w jakiej formie będzie pomocny?

Glukozamina na kolana czy łokcie dostępna jest pod różnymi postaciami. Można nawet zdecydować się na środek, gdzie glukozamina jest tylko jednym z elementów. To na przykład glukozamina z witaminą C APTEO, gdzie 1 kapsułka zawiera 500 mg siarczanu glukozaminy oraz 30 mg witaminy C. Należy zażywać 3 kapsułki dziennie, podczas posiłku. Jest jednak wiele różnych preparatów, gdzie głównym składnikiem jest właśnie glukozamina. Tabletki dostępne w sklepach to na przykład:

  • Glukozamina Plus – suplement diety pod postacią tabletek, przy czym dawka dzienna to 3 kapsułki. które dostarczają 1500 mg siarczanu glukozaminy.
  • Naturell Glukozamina + C – kompleksowe działanie suplementu zapewnia dodatek witaminy C. Wspomaga ona organizm w tworzeniu kolagenu, co jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania chrząstki stawowej.
  • Flexove (glukozamina) – lek, którego główną substancją czynną jest glukozamina i który jednak nie jest zalecany do stosowania przez dzieci i młodzież do 18 roku życia.

Warto jednak wspomnieć w tym miejscu, że zgodnie z najnowszymi wynikami badań, glukozamina nie ma realnego wpływu na stawy. W każdym razie jej działanie nie jest pewne. Istnieją jednak takie preparaty jak Harpagon Forte Max, które pomagają zlikwidować stan zapalny i ból stawów. To złożony preparat, pochodzenia naturalnego, który między innymi przeciwdziała przyczynie bólu i wspomaga leczenie zapalenia stawów. Główny składnik tego preparatu to tak zwany korzeń diabelskiego pazura, czyli roślina przebadana przez liczne instytucje naukowe, wykazująca działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Środek ten wzmacnia również mięśnie, kości i stawy, przyczyniając się do ich regeneracji. Inne, aktywne i ważne składniki to naturalny olej konopny i wyciąg z pokrzywy.


Glukozamina – skutki uboczne

Zwykle glukozamina jest bardzo dobrze tolerowana przez pacjentów. Nie oznacza to jednak, że jej stosowanie nie niesie ze sobą ryzyka pojawienia się żadnych skutków ubocznych. W trakcie terapii nią mogą pojawić się między innymi dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy reakcje alergiczne. Ostrożnie muszą ją stosować osoby chorujące na cukrzycę, ponieważ może podnosić poziom cukru we krwi. Glukozamina naturalna stosowana domięśniowo nie może być z kolei używana do leczenia pacjentów z zaburzeniami układu bodźcoprzewodzącego serca. Unikać należy także takiego leczenia u pacjentów z niewyrównaną niewydolnością serca.

Glukozamina – opinie

W aptekach stacjonarnych i internetowych można znaleźć wiele preparatów, których składnikiem jest glukozamina. Działanie tego składnika nie jest pewne, a mogą pojawić się różne skutki uboczne. Wiele osób donosi oczywiście, że składnik ten działa, jednak o ile w ogóle pomaga, na pewno nie jest to pomoc w 100% skuteczna, która przyniosłaby szybką i pełną ulgę osobom cierpiącym z powodu bólu stawów. Warto więc zastanowić się nad jej suplementacją i rozważyć, czy aby nie lepiej byłoby zastosować inny środek, skuteczniejszy. Tym bardziej, że sami naukowcy mają w tej chwili wątpliwości co do jej należytego działania.

Bibliografia

  1. Skowron, Angelika.; Glukozamina–właściwości, zastosowanie, skutki uboczne.
  2. Chudzik, Dariusz.; Siarczan glukozaminy i siarczan chondroityny–przegląd badań klinicznych.
  3. Rzewuski, Guillaume.; Właściwości preparatu Na stawy Complex w łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów (OA).
  4. Studzińska-Sroka, Elżbieta, and Wiesława Bylka.; Glukozamina–pomoc w leczeniu osteoartrozy.;  Postępy Fitoterapii 4 (2011): 248-253.
  5. Hehne, H. J., K. Bläsius, and H. U. Ernst.; Therapy of gonarthrosis using chondroprotective substances. Prospective comparative study of glucosamine sulphate and glycosaminoglycan polysulphate.; Fortschritte der Medizin 102.24 (1984): 676-682.