Bóle stawów – przyczyny nieprzyjemnego uczucia

Przyczyny bólu w stawach

Stawy to jeden z dwóch kluczowych elementów naszego układu kostno-stawowego. W samej ręce naliczymy ich 28, a wszystkie pełnią istotną funkcje, jakimi jest nadanie naszym dłoniom odpowiedniego zakresu ruchu, chwytliwości i zręczności. Bo staw to nic innego, jak specjalne łączenie dwóch kości, które reguluje ich zakres ruchu i umożliwia ich bezproblemowe zginanie. 
Menu:

Bolące stawy przyczyny mają zazwyczaj w konsekwencji naszych codziennych wyborów

Nasze stawy wypełnione są mazią stawową, składającą się głównie z tłuszczów i niewielkiej ilości wody. To właśnie ona umożliwia nam zginanie kości bez tarcia jedną o drugą i co za tym idzie płynny ruch naszego ciała. Nic więc dziwnego, że kiedy zaczynają dokuczać nam bóle stawów przyczyny doszukujemy się zazwyczaj w urazach fizycznych czy niezaleczonych kontuzjach. Jednak nie zawsze jest to odpowiedni tor myślenia, gdyż objawy bólu stawów są w wielu przypadkach bardzo podobne, ale źródła takiego stanu rzeczy mogą być naprawdę różne.


Dlaczego bolą stawy?

Najczęstszą przyczyną są problemy na tle reumatoidalnym, wyziębienie kości od zimna lub dłuższe przebywanie w środowisku o dużym poziomie wilgoci. Jest wiele sposobów zarówno na uniknięcie tych dolegliwości, jak i szybkie uleczenie bólu. W sytuacji, kiedy już nas dopadną, musimy jednak pamiętać, że objawy bólu stawów bądź przewlekłego zapalenia w obrębie stawu mogą świadczyć również o poważniejszych schorzeniach. Dlatego, jeżeli nie mijają samoistnie, po kilku dniach powinniśmy udać się do lekarza, który po odpowiednich badaniach postawi diagnozę i powie nam, od czego bolą stawy w naszym przypadku.
bole stawow schemat

Przyczyny bólu stawów można łatwo wyeliminować już na samym początku, jeżeli tylko będziemy działać szybko!

Niezależnie od wyniku badań, nie powinniśmy się przejmować – o ile nasza reakcja dolegliwość i zgłoszenie się na wizytę kontrolną były szybkie. Nawet poważne choroby zwyrodnieniowe kości, uważane za częste przyczyny bólu stawów na wczesnym etapie choroby są praktycznie w pełni uleczalne. Dlatego tak ważne jest nieignorowanie sygnałów, które wysyła nam organizm. Tym bardziej, że większość dolegliwości niestety nie mija sama z siebie, a wręcz przeciwnie. Może się dodatkowo pogarszać, nie warto ryzykować swojego zdrowia, bo mamy je tylko jedno.

Bibliografia

    1. Bączyk, Grażyna.; Przegląd badań nad jakością życia chorych na reumatoidalne zapalenie stawów.; Reumatologia 46.6 (2008): 372-379.
    2. Tłustochowicz, Witold, et al.; Stanowisko Zespołu Ekspertów Konsultanta Krajowego ds. Reumatologii w sprawie diagnostyki i terapii reumatoidalnego zapalenia stawów.; Reumatologia 46.3 (2008): 111-114.
    3. https://medlineplus.gov/ency/article/003261.htm